site.bta"Ел Ниньо" може да удари азиатските ферми със сухо време, но да донесе валежи на американските производители
Ранните признаци на горещо и сухо време, свързано с феномена "Ел Ниньо", застрашават производителите на храни в цяла Азия, докато американските производители разчитат по-проливни летни дъждове, също дължащи се на метеорологичния феномен, да облекчат въздействието на тежката суша, пише Ройтерс.
"Ел Ниньо", затопляне на температурата на водната повърхност в източната и централната част на Тихия океан, се очаква да се развие през следващите месеци, според метеоролозите. Ефектът от явлението обикновено е горещо и сухо време в Азия и Австралия, като в същото време в южната част на САЩ и южната част на Южна Америка се стига до по-обилни от нормалното валежи.
Със задаването на "Ел Ниньо" производството на пшеница в Австралия, вторият по големина износител на зърно в света, се очаква да понесе удар от сухото време, а в Индонезия, Малайзия и Тайланд вероятно ще пострада производството на палмово масло и ориз, прогнозират синоптици и анализатори.
Почвата изсъхва в Индия и Пакистан, което се очаква да попречи на засаждането на летни култури. Същевременно прогнозите са "Ел Ниньо" да намали въздействието на решаващия сезон на мусоните, който в Южна Азия продължава от юни до септември.
"Наблюдаваме по-дългосрочно засушаване в Австралия от сега поне до август. Сезонната перспектива в Индия е за по-слаби от нормалното мусонни валежи за цялата страна, което обхваща и Пакистан", каза Крис Хайд, метеоролог в базираната в САЩ "Максар" (Maxar).
По-ниското производство на зърнени и маслодайни семена в Азия заради "Ел Ниньо" вероятно ще засили притесненията, свързани с ефекта от инфлацията при храните върху някои от най-уязвимите потребители в света, попарвайки надеждите за продължаване на облекчението, донесено от по-ниските цени през последните месеци. Дори ако метеорологичните условия в крайна сметка доведат до увеличаване на реколтата в Северна и Южна Америка, въздействието в Азия може да отекне на световните хранителни пазари.
Цените на пшеницата паднаха до две и половина годишно дъно тази седмица, докато царевицата и соята се понижиха от многогодишните пикове, достигнати през 2022 г., когато руско-украинската война и КОВИД-19 прекъснаха световните доставки.
Пшеница, палмово масло и ориз
Австралия, която произведе огромни реколти от пшеница в последните три години, започна добре сезона на засаждане 2023/24 г. благодарение на достатъчното влага в почвата, но през решаващите зимни месеци в южното полукълбо се очакват дъждове под нормалното и по-високи температури.
За Индонезия и Малайзия, които доставят 80 на сто от палмовото масло в света, засушаването през втората половина на 2023 г. може да засегне добивите от 2024 година.
Началото на мусонните дъждове в Южна Азия вероятно ще се забави леко тази година и "Ел Ниньо" може да удари производството на ориз и маслодайни семена.
"Ел Ниньо" може да се развие през юли и да окаже влияние през втората половина на сезона", каза О. П. Сриджит, старши учен в метеорологичния отдел на Индия. Според него обаче Индия може да извади късмет със слаби последици от "Ел Ниньо", тъй като по-високите температури на морската повърхност в Индийския океан и югозападните ветрове могат да доведат до повече дъждове.
Засегнатите от суша САЩ и Аржентина може да получат облекчение
В Съединените щати и Аржентина, където сушата намали посевите от пшеница и соя от началото на тази година, обилните дъждове, прогнозирани през второто полугодие, биха били от полза за реколтата, въпреки че общата продукция ще зависи от това кога точно настъпи "Ел Ниньо".
Метеоролозите имат различни мнения относно това колко бързо преходът от действащата в момента "Ла Ниня" – явление, при което водите на Тихия океан стават по-студени от нормалното, към "Ел Ниньо" ще се отрази на времето в САЩ, но промяната би трябвало да приключи по време на ключовия етап за развитие на насажденията от царевица и соя.
Дъждовете вероятно ще помогнат за възстановяване на изчерпаната почвена влага в равнините на САЩ и ще подготвят почвата за много по-добра реколта от зимна пшеница през 2024 г., според синоптиците.
Прогнозите са, че в голяма част от Китай времето ще бъде благоприятно по време на ключовите месеци за отглеждането на царевица, соя и ориз, въпреки че е вероятно да има и зони със засушаване.
В Европа, където "Ел Ниньо" обикновено не е свързан с ясно изразени метеорологични модели, основните култури са в добра форма след обилните пролетни дъждове с изключение на засегнатата от суша Испания.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text