site.btaНад сто човека и два гайдарски състава се включиха във възстановката на събитията от 6 септември 1885 година в Пловдив
BOBSTH 19:57:02 06-09-2019
RM1955BO.012
Пловдив - възстановка - 6-ти септември
Над сто човека и два гайдарски състава се включиха във възстановката на събитията от 6 септември 1885 година в Пловдив
Пловдив, 6 септември /Таня Благова, БТА/
Над сто човека, както и два гайдарски състава се включиха във
възстановката на събитията от 6 септември 1885 година, на площад
"Централен" пред Военния клуб в Пловдив. Възстановката предшества
кулминацията на тържествата по повод 134-та годишнина от
Съединението на Княжество България и Източна Румелия -
тържествената заря-проверка. За тринадесета поредна година тя се
реализира от комитет "Родолюбие".
Специално за събитието от с. Брестник бе докаран и файтонът, с който генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич е напуснал града. Освен членове на комитет "Родолюбие" в пресъздаването на събитията отпреди 134 години участват още хора от Национално дружество "Традиция" и от сдружение "Сила".
Тази година излизаме с точни копия на униформите на румелийската жандармерия, с пълно копие на униформата на генерал-губернатора, както и с точни копия на знамената, участвали в Съединението: на 4-та Опълченска дружина, на Голямоконарската чета и на Марашката чета, каза за БТА Веселин Петков, председател на комитет "Родолюбие". Тази година вече са отстранени леките несъответствия и са изчистени всички детайли, посочи още той.
Възстановката започна с поднасянето на венец пред паметника на Захари Стоянов, след което генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич, охраняван от румелийската жандармерия, отива в конака. Пред Военния клуб бе пресъздадено свалянето на генерал-губернатора от власт, извеждането му от конака, качването му на файтона и напускането на града, съпровождан от Недялка Шилева, Чардафон с Голямоконарската чета, подпомагани от Марашката и от Чирпанската чети. В ролята на Продан Тишков-Чардафон за поредна година се превъплати юристът Димитър Площаков, генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич бе инж. Сава Куфаров, а Недялка Шилева бе Ангелина Шопова.
Обличайки носиите или униформите, ние ставаме част от това славно дело, а виждайки грейналите очи на дечицата, разбираме, че сме си свършили добре нашата работа - да запалим искрата на родолюбието в тях, посочи още Веселин Петков.
Вече тринадесет години на този ден в Пловдив се прави възстановка на събитията от 6 септември 1885 г., само един път тя е отменяна заради Националния траур след потъването на кораба "Илинден" в Охридското езеро.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина