site.btaПървата самостоятелна изложба на местния художник Иван Петров-Аза ще бъде представена в къща музей "Дечко Узунов" в Казанлък


Самостоятелната изложба на казанлъшкия художник Иван Петров-Аза „Пейзажът като пространство на Аза“ с куратор д-р Милен Алагенски може да бъде разгледана във филиала на местната Художествена галерия къща музей „Дечко Узунов“ от 11 февруари. Това съобщават организаторите от културния институт в официалната си Фейсбук страница
Експозицията представя творческите изследвания на автора към един от класическите жанрове във визуалните изкуства – пейзажа, или по-точно към фрагменти от тях, разкриващи неговите фокусирания върху обектното посредством различни техники и експерименти, коментират от галерията. Пейзажът е жанрът, в който най-пълно може да бъде проследено развитието на Петров като художник, а в картините може да бъде видян неговия афинитет към експресията, търсена първоначално в натурата, а на по-късен етап изведена до тоталност и довела до метаморфозата на пейзажа в абстракция. От Художествената галерия посочват още, че изложбата представлява личен разказ за процеса на опознаване на Аза въпреки несигурността и благодарение на развитието на артистичността. Чрез своята самостоятелна изложба Иван Петров-Аза заявява себе си като човек с реален, личен и социален Аз-образ.
Иван Петров е роден през 1977 година в Казанлък, а първата му среща с изобразителното изкуство е едва на 4-годишна възраст. Последните му изяви са на традиционните Есенни салони в родния му град. В ателието му има натрупани стотици картини и именно те са провокацията да бъде подредена неговата първа самостоятелна изложба „Пейзажът като пространство на Аза“.
При свои пътувания и посещения на европейски музеи авторът е впечатлен от експресията, а по-късно и от неоекспресионизма, след като се запознава на живо с творби на Ел Греко, Веласкес, Едвард Мунк и по-късните Георг Базелиц, Антони Тапиес, Марк Ротко. От тези първи докосвания той създава в себе си убеждението, че не трябва да съществуват рамки в изкуството.
От Художествената галерия отбелязват, че въпреки връзките с европейския модернизъм, изложбата не бива да се разглежда като отражение на увлеченията на автора, защото главната движеща сила е експериментът.
Изложбата ще остане в къща музей „Дечко Узунов“ до 23 април. За БТА д-р Милен Алагенски уточни, че за момента тя няма да има официално откриване, но ще може да бъде посетена в работното време на музея. Той напомни, че освен изложбата на Иван Петров във филиала на галерията може да бъде разгледан и проектът на модния дизайнер и съвременен концептуален артист доц. д-р Мариела Гемишева „Пролет/лято/есен/зима“.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text