site.btaТурция представи на Ирак предложение за подновяване и разширяване на енергийното споразумение между двете държави


Турция представи на Ирак проектопредложение за подновяване и разширяване на енергийното споразумение между двете страни, което да включва сътрудничество в областта на петрола, газа, нефтохимическите продукти и електроенергията, заяви вчера служител на иракското министерство на петрола пред държавната информационна агенция, цитирана от Ройтерс.
Изявлението дойде, след като Анкара обяви края на многогодишното споразумение за петролопровода Киркук-Джейхан.
„Министерството на петрола е в процес на преглед на проекта за споразумение, изпратен от турската страна, и преговаря с тях по него, за да се постигне формула, която служи на интересите на Ирак и Турция“, добави служителят на иракското министерство на петрола.
Петролопроводът Киркук-Джейхан с капацитет 1,6 милиона барела на ден е извън експлоатация от 2023 г., след като арбитражен съд постанови, че Анкара трябва да плати 1,5 милиарда долара обезщетения за неоторизиран иракски износ между 2014 и 2018 г., припомня Ройтерс. Турция обжалва решението.
Балканската страна все още иска да съживи петролопровода с Ирак, заяви по-рано вчера висш турски служител пред Ройтерс.
В решение, публикувано в Официален вестник в понеделник, Турция заяви, че съществуващата сделка, датираща от 70-те години на миналия век – Споразумението за тръбопровода за суров петрол между Турция и Ирак – и всички последващи протоколи или меморандуми, ще бъдат прекратени от 27 юли 2026 г.
Ирак и Турция работят за възобновяване на петролните потоци по тръбопровода. Анкара заяви в края на 2023 г., че тръбопроводът е готов да приема иракски петрол, но преговорите между Багдад, регионалното правителство на Иракски Кюрдистан и независимите производители на петрол не успяха да доведат до споразумение за условията.
Турският служител заяви, че тръбопроводът има потенциал да се превърне в „силно активен и стратегически тръбопровод за региона“. Източникът добави, че Турция е инвестирала сериозно в поддръжката му и отбеляза значението му за регионални проекти като „Пътя на развитието“ – планиран търговски маршрут, включващ Турция и Ирак.
Турция разглежда инициативата „Път на развитието“ – високоскоростна пътна и железопътна връзка, която да се простира от пристанищния град Басра в Персийския залив до турската граница и до Европа – като възможност за удължаване на тръбопровода на юг. Багдад отпусна първоначално финансиране за проекта през 2023 г.
/ПК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина