site.btaЩе успеят ли левоцентристите да изберат първата жена президент на Словения?


Словенците ще трябва да решат на балотаж идния месец кой ще бъде новият им държавен глава, след като в неделя на първи тур очаквано никой от седемте кандидати не събра над 50 процента подкрепа.
Вторият петгодишен мандат на настоящия президент Борут Пахор изтича през декември и по конституция няма право да се кандидатира за трети път.
Както се прогнозираше, най-много гласове – почти 34 процента - получи независимият кандидат и бивш външен министър в предишното правителство 46-годишният Анже Логар. Той е подкрепян от определяната като евроскептична и антиимигрантска Словенска демократическа партия (СДП) на бившия премиер Янез Янша, който изгуби парламентарните избори през април от новото екологично лявоцентристко „Движение Свобода“ на Роберт Голоб.
По време на предизборната кампания Янша не демонстрира публично подкрепата си за Логар. Според Игор Кършинар от словенското центристко издание „Репортер“ Логар се е дистанцирал от противоречивите действия на правителството на Янша, в което участваше, и така успешно се е справил с част от гласоподавателите, които не харесваха предишния премиер.
Представих себе си и идеите си каквито са – умерени, и кампанията ми ще остане такава, каза в неделя вечер Логар минути преди в щаба му да пристигне бившият премиер, за да го поздрави, отбелязва Франс прес.
Логар каза, че очаква кампания, съсредоточена върху конкретни проблеми, за втория тур. Той подчерта, че ще бъде обединяващ президент, посветен на работата за бъдещето на Словения.
СДП и извънпарламентарната Словенската народна партия заявиха, че ще подкрепят Логар на втория тур, а се прогнозира, че така ще постъпи и “Нова Словения”, чийто кандидат Янез Циглер Крал получи 4,4 процента от гласовете.
За втория тур на 13 ноември остава интригата ще съумее ли класиралата се на второ място независима 54-годишна адвокатка Наташа Пирц Мусар, която получи близо 27 процента от гласовете, да стане първата жена президент на Словения. Мнозина анализатори очакват точно това, като предвиждат консолидация на избирателите в левоцентристкото политическо пространство.
В следизборен коментар словенският вестник „Вечер“ отбелязва, че е сравнително ясно какво е постигнал Логар, но що се отнася до Пирц Мусар ще бъде изключително важно дали левоцентристите ще успеят да се обединят около нейната кандидатура.
Според анализатора от социологическата агенция Валикон (Valicon) Андраж Зорко това е сигурно, тъй като СДП има “най-високото равнище на неодоверие” сред избирателите.
Критиците на лидера на СДП Янез Янша, който е бил премиер три пъти, казват, че докато е бил на власт, се е опитвал да ограничи свободата на медиите и не е зачитал демократичните ценности или върховенството на закона.
Мнозина гледат обаче на президентските избори като на тест за това как избирателите ще оценят работата на правителството на Роберт Голоб. Кандидатът на управляващата коалиция социалдемократът Милан Бърглез се класира на трето място с подкрепата на 15,7 процента от гласувалите, а кандидатът на Левицата, която също влиза в управлението, Миха Кордиш е на последно.
За някои анализатори това е сериозен удар върху премиера и кабинета му и същевременно е своеобразен вот на недоверие.
Тежкото изборно поражение на Милан Бърглез е преди всичко фиаско за Роберт Голоб и Таня Файон (външен министър и лидер на Социалдемократи). Всички цифри го доказват, посочва журналистът Боян Пожар, цитиран от дясното издание „Демокрация“.
Голоб и Файон заявиха, че на втори тур ще подкрепят Пирц Мусар.
Ще подкрепим Наташа Пирц Мусар, тъй като ние споделяме нейните ценности, каза Голоб.
Пирц Мусар се радва и на поддръжката на първия президент на независима Словения Милан Кучан.
Тя заяви, че вторият тур ще бъде сблъсък на ценности.
Игор Кършинар от „Репортер“ предупреждава обаче, че не е задължително всички, които са подкрепили Бърглез, кандидата на Левицата Миха Кордиш или независимия кмет на община Кочеве Владимир Пребилич да подкрепят “адвокатката на богатия елит” Нашата Пирц Мусар, а прогнозите са, че разликата между двамата претенденти за президентския пост ще бъде малка.
На теория левоцентристкият кандидат Наташа Пирц Мусар има по-големи шансове на втория тур на президентските избори, но решаваща ще бъде избирателната активност, коментира пред агенция СТА анализаторът Никола Дамянич от социологическата агенция Нинамедия (Ninamedia).
В случай на по-ниска избирателна активност тя има по-малки шансове за победа, допълни той.
Избирателната активност в неделя бе 51,06 процента - почти седем процента по-висока от тази на изборите през 2017 г., когато рекордно нисък процент избиратели се включиха в избора на държавен глава.
Президентът на Словения има до голяма степен представителна функция, но той е главнокомандващ на въоръжените сили и номинира някои от най-високопоставените държавни служители, в това число управителя на централната банка и конституционни съдии. Повечето от номинациите на държавния глава трябва обаче да бъдат потвърдени от парламента.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text