site.btaПротест пред офиса на върховния представител на международната общност в Сараево


Стотици граждани на Босна и Херцеговина се събраха днес на протест пред службата на върховния представител на международната общност Кристиан Шмид в столицата Сараево, предаде босненската редакция на Анадолската агенция.
Организаторите на протеста, неформалната гражданска група „ReSTART“и Асоциацията на независимите интелектуалци „Кръг 99“, призовават към „спиране на по-нататъшното разпадане на държавата, т.е. на циментирането на етно-феодалната концепция за устройство на босненското общество в три етнически групи“.
След изборите през 2022 г. Партията на демократичното действие (ПДД) и Демократичният фронт често отправят обвинения срещу международната общност за това, че не са част от новото правителство на щатско и федерално ниво и твърдят, че бошняшките избиратели са били измамени.
Председателят на „Кръг 99“ Адил Куленович каза вчера, че протестът е своеобразно ранно предупреждение за това, което може да се случи в бъдеще, когато става въпрос за решенията на върховния представител Шмид и възможното усложнение на ситуацията в Босна и Херцеговина.
Основателят на “ReSTART” Суад Джозич заяви, че Босна и Херцеговина е на кръстопът от 28 години, когато е подписано Дейтънското споразумение. По думите му, пред Босна има два пътя – първият, който е определен от Европейския съд по правата на човека, постановяващ, че страната трябва да се движи към конституционни промени, които ще бъдат в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека, докато другият път е наложен чрез върховния представител.
Той подчерта, че протестиращите искат демократична и суверенна, а не дискриминаторска колонизирана държава, в която владее апартейд.
Според Суад Джозич, един от организаторите на протеста, „Загреб чрез Шмид иска хърватите да управляват (автономната Мюсюлманско-хърватската) федерация“.
Организаторите на днешните мирни протести публикуваха и списък с основните си позиции и искания, в който написаха и че не дават суверенитета, териториалната цялост и демокрацията на Босна и Херцеговина, и не позволяват подценяването и отричането на човешките им права от страна на службата на върховния представител.
Демонстрантите призовават и към изпълнение на всички присъди, определени от Европейския съд по правата на човека, както и службата на върховния представител да спре процесите на евроинтеграция със своите „недемократични решения".
В четвъртък президентът на Мюсюлманско-хърватската федерация Лидия Брадара (Хърватски демократически съюз на Босна и Херцеговина) взе решение да назначи ново правителство на автономната област, чийто министър-председател да бъде Нермен Никшич, лидер на Социалдемократическата партия на Босна и Херцеговина (СДП). Днес бошняшкият вицепрезидентът на автономната област Рефик Лендо от ПДД отказа да одобри това решение, докато сръбският вицепрезидент Игор Стоянович от СДП поиска допълнителни консултации с лидерите на партиите, предложени от министрите, тъй като не е доволен от някои от кандидатите.
Подписите на двамата вицепрезиденти са необходимо правно условие, за да може Камарата на представителите на парламента на автономната област да вземе решение за потвърждаване на назначаването на новото правителство. Тъй като Лендо отказва да подпише, една от алтернативите е Шмид да се намеси и да позволи новото правителство на Федерацията да бъде гласувано.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text