site.btaАкция по почистване на река Треклянска организира клуб "Балканка" в събота
BOBSTH 13:21:01 27-10-2021
RM0419BO.001
Кюстендил - акция - река Треклянска
Акция по почистване на река Треклянска организира клуб "Балканка" в събота
Кюстендил, 27 октомври /Елица Иванова, БТА/
Акция по почистване на река Треклянска организира в събота риболовен клуб "Балканка", съобщиха от клуба.
Откакто е създадено, сдружението всяка година организира акции в различни части от България, като основното послание, което се опитва да предаде, е: "Да върнем живота в реките".
След десетки екоакции по българските реки, в които се включиха немалък брой доброволци и бяха събрани хиляди чували боклук, ние продължаваме, като тази година една от акциите ни е по поречието на река Треклянска, протичаща на територията на общините Земен и Трекляно, казаха от клуба. Акцията ще включва почистване на битов отпадък по поречието на реката.
"При извършен оглед по реката набелязахме 23 потенциални точки на замърсяване, където да бъде извършено почистване, като точките са подбрани с оглед и на удобен достъп с автомобили и за извозване на боклука", посочиха от "Балканка". Те поздравяват местните жители за относително чистите брегове на реката.
От сдружението призовават за участие в акцията, дори само за част от събитието. "Ако си мислите, че няма смисъл, опитайте се да съберете един чувал боклуци и после го изсипете на чисто - ще видите колко много е всъщност един чувал боклуци, мястото на които със сигурност не е в реката", заявиха от клуба.
Сборният пункт за акцията е мостът на село Пещера, община Земен, но всеки желаещ може да се присъедини към нея и в пунктовете, които ще са на останалите населени места нагоре по течението на реката - Враня стена, Калотинци, Раянци, Габрешевци, Трекляно и Средорек.
/РУМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина