site.btaКонцерт, посветен на българската писменост и култура, организираха от училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон


Четири годишнини, посветени на българската и славянската писменост и култура, вдъхновиха изявите на учениците от Българското училище (БУ) „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон по време на тържествен концерт, който се състоя на 16 май 2025 година. На тази дата в църквата „Свети Петър“ в квартал Нотинг хил в сърцето на Лондон събитието стана част от честванията, отбелязващи 1170 години от създаването на глаголицата, 1160 години от покръстването на българите, 1140 години от успението на свети Методий и 45 години от обявяването на светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. Това съобщават в своя сайт от просветното средище.
По повод 24 май по естествен начин майчиният ни език отново събра личните истории на ученици, родители и гости и ги превърна в част от голямата, жива история на българите от 21 век. А в нея вековният ни народ има поводи да се гордее със своите приноси – приемането на християнството и спасяването на българската писменост, превърнала се в основа на цялата славянска цивилизация. Така първата българска азбука глаголицата, като безспорно постижение на световната култура, заслужено получи своето съвременно признание, споделят от учебното заведение.
В своята статия от училището посочват, че концертът е започнал с общо изпълнение на всички ученици на химна на БУ „Иван Станчов“ - „Училище на словото ни свято“, с автор на текста госпожа Здравка Владова-Момчева.
Със слово Тихомир Стойчев, посланик на България във Великобритания, се обърна към присъстващите и ги поздрави за постоянството и уважението, с които всяка година почитат делото на светите братя Кирил и Методий. Неговото послание беше продължено от сърдечното приветствие на д-р Валентина Александрова-Кирова, директор на БУ „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон. Тя отправи благодарност към учениците, родителите и преподавателите в училището за отдадеността и постоянството, с които отстояват българската идентичност зад граница, продължават да постигат успехи и изявяват себе си като българи, споделят от образователното средище.
Връчването на дипломите за завършено обучение на най-големите ни възпитаници, нашите абитуриенти, повиши емоционалния заряд на събитието. След дванадесет години в любимото българско училище нашите пораснали деца се радваха на вниманието, обичта и гордостта на цялата общност. Един радостен, но и носталгичен момент! Защото като на филмова лента пред очите ни преминаха мигове от тяхното детство и израстване, успехите и преживяванията, споделени заедно, цялата амалгама от ежедневие и празници, които превърнаха живота ни в удовлетворение от каузата, на която сме се посветили, пише още в статията.
От училището добавят, че удостоверенията за завършен 12. клас са били връчени от посланик Тихомир Стойчев, а преподавателката Здравка Владова-Момчева е показала пред присъстващите подаръците, добавени към свидетелствата.
„Нямаше по-добри напътствия за техните човешки и професионални избори занапред от книгата „Аз съм българин и вървя с народа си“, посветена на нашия патрон Иван Станчов, съставена от госпожа Снежина Мечева и издадена по проекта на Министерство на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“. С пожелания за безусловна любов към България на всеки един от тях беше подарена и стихосбирката „Посвещения“ с автор Здравка Владова-Момчева. Не бяха забравени и предстоящите безсънни моменти в бъдещите им студентски години. Затова като шеговито заключение от името на целия преподавателски колектив госпожа Момчева показа и персонализираните с имената на зрелостниците чаши за кафе, изработени специално за тях и добавени към подаръците им. Последва и посланието на целия учителски екип: нека тези чаши да им служат добре по време на изпитните сесии и да им напомнят за всички преподаватели от БУ „Иван Станчов“ в Лондон, които винаги ще се радват на техните успехи“, разказват в своята статия от училищния екип.
В статията пише още, че по време на събитието българският посланик е раздал под формата на ваучери за купуване на книги, предоставени от Британско-българското общество, годишните награди на изявени ученици за техния принос към училищните дейности през изтичащата учебна година. Наградени са били Мартин Ванчев от 11. клас и Анни Неделчева от 10. клас за техния доброволен труд в неделна група „Азбукарче“; Лъчезар Сусанин от 8. клас за „блестящото представяне на училището“ по време на Първата ученическа конференция под надслов „Изявени българи във Великобритания“ през месец март 2025 година; Девора Константинова от 12. клас и Александра Йорданова от 11. клас за тяхната отдаденост и редовни участия като водещи във всички публични изяви на БУ „Иван Станчов“.
От просветното средище споделят и че в началото на концерта е прозвучало стихотворението „Де е България?“ в изпълнение на Емма от втори клас, а Явор от четвърти клас се е включил, като е рецитирал стихотворението „Неделно училище“.
„Лъчезарната госпожа Невяна Анастасова, преподавателка в началния курс, поведе изявите на своите възпитаници в най-любимата за всеки българин посока – красотата на родината, родния дом, свещените български букви. Едно след друго пред развълнуваната публика децата редуваха стихотворения и песни, сътворени от обичани български поети и композитори, и въплътиха образа на България в жизнерадостните си изпълнения. Любовта към далечната ни, незабравима страна избухна в масовата хореография на песента „Обичам те, България“, когато под звуците на прекрасната мелодия децата изпълниха марш с помпони, обагрени в бяло, зелено и червено, цветовете на българското знаме. Незабравимо остана участието на Силвия от четвърти клас, която развълнува всички с песента „Я кажи ми, облаче ле бяло“, а когато към нея на сцената се присъедини и нейната майка, народната певица Евгения Георгиева – солист, вокален педагог и ръководител на фолклорното трио „Перуника“, с която заедно изпълниха песните „Ладо ле, Ладо“ и „На сърце ми лежи, мила мамо“, аудиторията откликна с аплодисменти и възторг“, добавят от училището.
Темата за глаголицата като създаване, разпространение и запазени до наши дни глаголически ръкописи откри нова страница в артистичния спектакъл на училището. С вдъхновение възпитаниците на госпожа Валентина Александрова-Кирова, директорка и преподавателка в училището от 5. до 7. клас, разказаха за пътя на първата българска азбука през земите на нашия и други славянски народи, като поведоха родителите и гостите по следите на историческото ни духовно минало. След тях на сцената се изяви изключително талантливата Елдорис Жежева, ученичка от шести клас, която прикова вниманието на публиката с великолепното изпълнение на песните „Моя страна, моя България“ и „Тъпан Реге“ на Деси Добрева. Настроението се повиши и от последвалото участие на детски народен хор „Лондонче“, с ръководителка госпожа Десислава Стефанова, ръководителка и на „Български лондонски хор“, носителка на наградата „Посланик на българската култура зад граница“ и дългогодишен, дълбоко уважаван член на нашия преподавателски екип. Жизнерадостните песни, изпълнени без инструментален съпровод от талантливите български деца, взривиха емоциите с гласовете на България, обагриха сцената с ярките цветове на неповторимите нашенски носии, затрогнаха сърцата на присъстващите с естествената си непосредственост и очарование, пише още в статията на БУ „Иван Станчов“ в Лондон.
Там е добавено и че в заключителната част на концерта са участвали гимназистите от училището, възпитаници на Здравка Владова-Момчева.
Две стихотворения, написани от нея – „Азбучна поема“ в изпълнение на Юнона Буляшки от девети клас и „Българският език“, представено от Александър Николов, също деветокласник - насочиха емоциите на аудиторията към изконната любов, която ни държи в единството да бъдем българи чрез общия ни език и общата ни отдаденост на родното слово. Прекрасният текст на „Азбучна молитва“ прозвуча в прочувственото изпълнение на десетокласничката Анни Неделчева и припомни на присъстващите възторга от създаването на азбуката ни, изразен в словото на Константин Преславски, допълват от образователното средище.
За финала на концерта от училището споделят следното:
„На финала българските думи, но вече превъплътени в личното творчество на младата поетеса Меги Ганчева, ученичка от 10. клас, докоснаха сърцата на всички чрез нейното стихотворение „Моя красива България“. Великолепният химн на светите братя Кирил и Методий тържествено оповести края на събитието. В неговото свещено слово се примесиха гласовете на всички присъстващи. Те затвърдиха продължението на нашата неумираща, българска традиция, която ще се сбъдва в България, Великобритания и навсякъде по света, докато ни има и докато отстояваме с достойнство своята идентичност“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина