site.btaБългарската общност в Сиатъл отбеляза 24 май с празнична програма на езерото Самамиш


Българската общност в Сиатъл отбеляза 24 май с празнична програма на езерото Самамиш. Събитието бе организирано от Българския център за култура и наследство в Сиатъл и се състоя на 18 май.
„Днес, чествайки светлия 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, сърцата ни бяха изпълнени с радост и слънчево настроение! Над два часа официална програма с жива музика, песни, танци и стихотворения изпълниха поляната на езерото Самамиш. „Тороманов бенд”, съставен от 8 на брой музиканти, огласи поляната и разтуптя сърцата ни и разлюляхме поляната”, съобщава във Фейсбук Елка Русков, съпрезидент на Българския център за култура и наследство в Сиатъл.
В публикацията си тя посочва, че „най-малките и най-смелите българчета” са рецитирали стихове и са получили като подаръци книжки за Васил Левски и за Георги Сава Раковски.
„Имахме и прекрасна изненада, поднесена от подрастващото ни поколение танцьори - новообразуваната „Младежка Магия”, в която участват 15 души на възраст между 16 и 20 години. Желаем им успех и да ги видим на местни и международни сцени! Читалнята ни, с основател Даяна Уайт, беше посетена и книги се разменяха цял ден. За сладкарски изделия с вкус на детство: скалички, прасковки и торта гараш, имаше опашка от над 60 души! Йоана и нейната кухня плюс Йоанината мама Дани, се справиха отлично с всички поръчки и даже имаха малки приключения (но за тях в отделен пост). Доживях да видя тази радост и сладост и в Сиатъл”, добавя Елка Русков.
По думите ѝ над 400 българи са посетили събитието, посветено на 24 май.
„От сърце изказваме най-искрена благодарност към DJ Трифон и прекрасната му съпруга Дари, които за поредна година озвучиха поляната! Благодаря Ви, приятели, дарители, учители, доброволци, Вие превърнахте този ден в незабравим празник! Нека бъдем достойни продължители на апостолското дело на светите братя Кирил и Методий! Честит празник на българските букви”, допълва тя.
По-рано от Българския център за наследство и култура в Сиатъл споделиха в своята Фейсбук страница поздравителен адрес от Университета на Вашингтон (University of Washington) във връзка с честването на 24 май.
„От името на Университета на Вашингтон и Отдела за глобални въпроси общността ни в Сиатъл получи поздравителен адрес във връзка с честването на 24 май като Ден на българското образование и култура и славянската азбука в Сиатъл вече години наред“, посочват от Центъра.
В своята публикация от Българския културен център цитират текста на поздравителния адрес:
„Този значим ден отдава почит на трайното наследство на светите Кирил и Методий, които разработиха глаголическата азбука - основата на кирилската писменост - и положиха основите на грамотността и културната идентичност сред славянските народи. Техният принос е дълбоко напомняне за това как езикът, образованието и наследството дълбоко оформят общностите през поколенията.
Признавайки този повод, ние също така искрено оценяваме ангажимента на българската общност към опазването на културата, образованието и глобалното разбирателство. Яркото присъствие и ангажираност на българо-американската общност в Сиатъл са пример за споделените ценности на учене и културна гордост, които резонират в мисията на нашия университет.
Признателни сме на почетния консул Елка Рускова за нейното лидерство и усилия за укрепване на културните връзки и насърчаване на взаимното уважение и разбирателство между България и Съединените щати.
Моля, приемете нашите най-топли пожелания за това значимо честване. Очакваме с нетърпение продължаващото партньорство и съвместните начинания, които почитат богатството на българското наследство и неговите глобални приноси.
С искрена почит и възхищение, Ахмад Езедин, зам.-ректор по глобални въпроси”.
След това от Центъра добавят, че българо-американската общност в Сиатъл продължава да работи за популяризиране на България, българския език, култура и традиции зад граница.
Както БТА писа, постоянните програми на Българския център за култура и наследство в Сиатъл са Женският хор „Българските гласове в Сиатъл“, Фолклорна танцова формация „Сиатъл чета“, Фолклорна танцова работилница, „Медена питка“, „Творилницата“ и Обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“.
Съпрезиденти на Българския център за култура и наследство в Сиатъл са Елка Русков и Иван Ташев.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина