site.bta„Глаголницата“ - интелектуалното приключение на сънародниците ни в Сиатъл


Среща с писателя Николай Терзийски организира „Глаголницата“ в Сиатъл на 12 февруари. Участниците в събитието ще имат възможност да обсъдят с него историята, описана в произведението му „Звезди под клепачите“. Срещата с автора е едно от събитията, които обществото за поезия и литературна проза при Българския културен център в Сиатъл планира през първите месеци на годината, сподели специално за рубриката БГ Свят на БТА основателят на „Глаголницата“ Даниела Найберг.
През месец март предстои среща с българската писателка Ана Боянова. През април ще им бъде на гости авторката на романа „Керван за гарвани“ Емине Садкъ, а през юни ще има среща с писателката на детски приказки Цвета Брестничка. Като централно събитие от литературния клуб определят предстоящите „Майски празнични четения“.
„Ако трябва да кажа нещо за дейността на “Глаголницата“, то това на първо място е свързано с удовлетворението от споделената радост. Радост от общуването със себеподобни, които се захласват по сроден тип литература. И искат да споделят. Да се срещнат с авторите, които са ги накарали да се размислят, натъжат или размечтаят, да ги чуят как говорят, какво казват. С дейността на “Глаголницата“ идва надеждата, че онези, които обичат да четат, но рядко пътуват до България, могат да чуят какво се случва в света на българската литература днес“, обясни Даниела Найберг.
Тя разказва още, че благодарение на обществото за поезия и литература в Сиатъл, се среща с хора, с които иначе не би имала възможност да се запознае.
"От Краси Лозанов миналата есен разбрах най-напред за силното перо на Емине Садкъ и сега нямаме търпение за априлската ни среща с нея“, разказва още Даниела.
„Глаголницата“ като програма на Българския културен център в Сиатъл отбелязва деветата годишнина от първата си сбирка, която се състоя на 15 февруари 2014 година. Онлайн платформата, такава, каквато е днес, се оформя в последните три години. През 2021 година към нея се присъединява библиотекарят Албена Цанкова, която е съадминистратор на групата.
„За мен „Глаголницата“ онагледява правилото, че „там, където се затваря врата, се отваря прозорец”. В началото на 2020 г. буквално се затвориха врати и се отвориха прозорци, макар и екранни. Знаех от години за съществуването на „Глаголницата“ като група в района на Сиатъл. Териториално нямаше как да присъствам, но тайно се радвах на сбирките им. През 2020 г. те се прехвърлиха в онлайн среда и имах възможност да се включа. В ситуацията на пандемия езикът и словесното общуване се оказаха шанс за връзка и сближаване с хора със сродни интереси. „Глаголницата“ е шанс да се срещнем и разговорим с автори, които са ни развълнували и заинтригували. Да споделим впечатления; да набележим четива, които да не пропуснем. В периода на Майските празнични четения - да чуем гласовете и думите на автори и приятели, които ни поздравяват“, споделя Албена за БТА.
Идеята за основаването на обществото за поезия и литературна проза „Глаголницата“ е представена на Борда на Българския културен център в Сиатъл през януари, 2014 година. Организацията обаче приема датата 15 февруари за свой специален ден. Тогава за първи път група ентусиасти се събират, за да споделят интересите си в областта на българската поезия и литература. В периода 2014-2019 г. дискусиите се провеждат в различни библиотеки, частни домове, чайни и кафенета на Сиатъл.
“Питат ни „Защо го правите?“ Ами потребност от литература, писана на родния език, но и потребност от срещи с хора, които разбират от литература и създават такава. Хубави хора. Ренесансови. Вдъхновяващи. С други думи, „Глаголницата“ е интелектуално приключение. „Глаголницата е мост“, допълва Даниела.
/ЙК, ЮХ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text