Регионалният министър Иван Шишков съобщи, че са набелязани мерки, за да се минимизира или избегне водният режим за Плевен и Ловеч

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков съобщи пред журналисти, че са набелязани краткосрочни и средносрочни мерки, за да се минимизира или избегне водният режим за Плевен и Ловеч още през текущата година.

Започваме много сериозна кампания за това тази година, и да има режим в Плевен и в Ловеч, той да е минимален. Надяваме се включително и да няма, каза министър Шишков след работна среща в Министерския съвет по проблемите на безводието, водопроводите и напоителните системи.

Надяваме се с нашите енергични действия и с този план, който направихме току-що, жителите на Плевен и на Ловеч тази година да изкарат лятото по коренно различен начин. И аз съм убеден, че ще се постигне, допълни той.

Министър Шишков съобщи, че започват ремонти във вододайната група „Биволаре“, включително възстановяване на каптираните източници. Ще бъдат предприети действия за възстановяване на връзката с язовир „Долни Дъбник“, както и работа по бетоновото съоръжение на река Вит, за което има проект, но не е бил изпълнен. Предвиждат се и дейности по почистване и локални ремонти, които започват веднага, за да се постигне незабавен ефект върху количеството вода в мрежата.

Министър Шишков определи подмяната на вътрешната водопроводна мрежа в град Плевен като приоритетен обект, за да се спрат течове и загубите на вода, като съобщи, че МРРБ ще извърши проверка на място, за да контролира ремонтните дейности.

За изграждането на изцяло нов довеждащ водопровод „Черни Осъм“ министърът каза, че поради лошото състояние на старото трасе и преминаването му през частни имоти и сгради, се налага проектиране и изграждане на нов водопровод по ново трасе. Това е мащабен проект, който ще отнеме няколко години, допълни той.

Шишков каза, че държавата поема ангажимент да осигури необходимото финансиране, тъй като мерките са критично важни и спешни. Той допълни, че текущите краткосрочни ремонти са финансово обезпечени чрез средства от МРРБ и чрез заем от „Български ВиК Холдинг“ към ВиК дружеството в Плевен.

Той отбеляза, че проектирането и одобрението на новия водопровод „Черни Осъм“ ще отнеме повече от 6 месеца, средствата за неговото строителство ще бъдат заложени в държавния бюджет за следващата година. Държавата ще плаща при реално напреднало и извършено строителство, каза още министърът.

На въпрос за други региони в страната пред водна криза, министър Шишков увери, че в момента се извършва пълен анализ и се провеждат поредица от срещи за идентифициране на всички потенциални проблемни зони.

Тринадесет общини са с режим на подаване на вода, сочи справка на ВиК операторите за периода 15 - 21 юни. Засегнати са 14 976 души.

 

репортер - Екатерина Тотева

оператор - Любен Младенов

монтаж - Петър Кърпаров

/БТ/

Към 22:08 на 26.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация