site.btaПреди 20 години Изпълнителният комитет на Международния олимпийски комитет препоръчва изключването на Иван Славков

Преди 20 години Изпълнителният комитет на Международния олимпийски комитет препоръчва изключването на Иван Славков
Преди 20 години Изпълнителният комитет на Международния олимпийски комитет препоръчва изключването на Иван Славков
БТА, София (3 август 2004) В Пресклуб „България“ се състои извънредна пресконференция по повод скандала за корупция сред членове на МОК. На снимката: Членът на МОК за България Иван Славков. Снимка: БТА, Петър Кръстев/Архив

На 26 ноември 2004 г. Изпълнителният комитет на Международния олимпийски комитет (МОК) препоръчва изключването на Иван Славков от организацията, което е одобрено единодушно от всичките му 15 членове. По-рано през годината, на 7 август, президентът на МОК Жак Рох обявява, че Комисията по етика отнема временно всички права, привилегии и функции на Иван Славков като член на движението. Отнета му е и акредитацията за Олимпийските игри в Атина. Причина за изключването на Иван Славков от МОК е филмът „Да купиш игрите“. Заснет и излъчен от Би Би Си (BBC) благодарение на скрита камера, във филма се вижда как Славков, заедно със сърбина Горан Такач в софийския хотел „Радисън“, водят преговори с фиктивни лобисти, представящи се за бизнесмени от измислената компания „Ню Лондон Венчърс“, за осигуряване гласове на членове на МОК за кандидатурата на Лондон за Олимпиадата през 2012 г.

За решенията от тридневното заседание на МОК в Лозана четем в спортния бюлетин на БТА:

Иван Славков да бъде изключен като член на Международния олимпийски комитет, препоръча Изпълнителният комитет на МОК

Лозана, 26 ноември 2004 г. (БТА) Председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) Иван Славков да бъде изключен от Международния олимпийски комитет (МОК) за нарушаване на етичния кодекс на организацията. Това препоръча Изпълкомът на централата след тридневното си заседание в Лозана.

Изпълнителният комитет, който взе решението си на базата на препоръката на своята комисия по етика, заключи, че след направеното разследване на случая Славков следва да бъде изключен от МОК.

Окончателното решение ще бъде взето на Генералната асамблея (сесията) на МОК през юли следващата година в Сингапур. За изключването на Иван Славков са необходими две трети от всички гласове на членовете на МОК.

Славков бе отстранен от олимпийското движение на 7 август тази година, след като бе въвлечен в скандал за предполагаема корупция при определянето на домакините на Олимпийските игри.

Предложението за изключване на 64-годишния българин от МОК е част от политиката на президента на централата Жак Рох за „нулева толерантност“ към корупцията в организацията.

„Тази сутрин Изпълкомът трябваше да разгледа един много сериозен въпрос. Взехме ясно и сурово решение. Както съм казвал и преди, МОК ще има нулева толерантност към проявите на неетично поведение от членовете си. Днешното ни решение потвърждава тази наша политика“, заяви Рох.

„Всеки член на МОК ще получи документите, въз основа на които сме взели това решение. Господин Славков ще получи възможността да се защити на конгреса догодина“, допълни той.

Както е известно Славков бе заснет със скрита камера във филма на ББС „Да купиш Игрите“, в който той обяснява колко гласове би могъл да осигури за кандидатурата на Лондон за лятната Олимпиада през 2012-та година.

Българинът по-късно обясни, че е бил запознат с намерението на журналистите и е играл роля, за да разбере дали други членове на МОК са замесени в купуването на гласове за определен кандидат-домакин. Той дори предприе съдебни действия срещу ББС заради „незаконния начин на заснемане на материала“.

Последният член на МОК, който бе изключен от организацията, бе Мохамад Хасан заради корупция в Индонезия преди 10 години.

Славков е член на МОК от 1987 година.

***

Атанас Караиванов: „Иван Славков няма намерение да подава оставки нито от БОК, нито от БФС. За него случаят не е приключен“

София, 26 ноември 2004 г. /БТА/ След препоръката на Изпълнителния комитет на Международния олимпийски комитет (МОК) председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) професор Иван Славков да бъде изключен от движението на сесията на МОК през юли 2005 година в Сингапур, пресаташето на Българския футболен съюз (БФС) Атанас Караиванов каза за БТА: „Иван Славков няма намерение да подава оставки нито като председател на БОК, нито като президент на БФС. Той ще продължи борбата до сесията на МОК догодина в Сингапур. За него случаят още не е приключен. Предложението на Изпълнителния комитет на МОК към сесията на МОК да го изключи не го изненада“.

***

Министър Васил Иванов-Лучано: „Създалата се ситуация е неприятна за България“

София, 26 ноември 2004 г. /БТА/ Във факс до спортна редакция на БТА министърът на младежта и спорта Васил Иванов-Лучано заяви: „Създалата се ситуация е неприятна за България, надявам се това да не се отрази на евентуалната ни кандидатура за домакинство на зимна олимпиада през 2014 година. Препоръката на Изпълнителния комитет на Международния олимпийски комитет към Генералната асамблея, която ще заседава приз юли в Сингапур за изключването на председателя на БОК Иван Славков, е изключително неприятно решение за България. Като министър работя и ще продължавам да работя за утвърждаването на родния спорт по световни и европейски форуми и терени. Неприятно е, че страната ни може да загуби свой член в олимпийските структури, но съм убеден, че това няма да се отрази на представянето на нашите спортисти на големите шампионати и олимпиади. Загрижен съм създалата се ситуация да не хвърли сянка върху българския спорт. България е и си остава активен член на международната спортна сцена и спортът е водеща част от държавната политика. Надявам се, че казусът „Славков“ няма да се отрази негативно на евентуалното издигане на кандидатурата на София за домакин на зимната олимпиада през 2014 година“.

***

Официалното решение на Изпълкома на МОК по случая Иван Славков

Лозана, 26 ноември 2004 г. (БТА) В днешния последен ден на своето тридневно заседание в Лозана Изпълнителният комитет на Международния олимпийски комитет (МОК) реши да подкрепи препоръките на Комисията по етика, свързани със случая с господин Иван Славков, се казва в официалното комюнике на МОК. С предишно решение на Изпълнителния комитет, взето на 8-ми август в Атина, на господин Славков бяха временно отнети всички права, привилегии и функции, произтичащи от членството му в МОК, а Комисията по етика започна разследване на предполагаемо неетично поведение. Изпълнителният комитет реши днес:

1) че господин Славков е нарушил етичните принципи, заложени в Олимпийската харта и Етичния кодекс на МОК, като по този начин сериозно е опетнил репутацията на Олимпийското движение;

2) да предложи изключването на господин Славков на 117-та Сесия на МОК съгласно правило 16.3.8.2 от Олимпийската харта;

3) до решението на Сесията на МОК да отстрани временно господин Славков и да му отнеме всички права, привилегии и функции, произтичащи от неговото членство, съгласно правило 16.3.8.3 на Олимпийската харта.

Коментирайки решението на Изпълнителния комитет, президентът на МОК Жак Рох заяви: „Тази сутрин Изпълнителният комитет трябваше да разгледа един много сериозен въпрос. Беше взето ясно и строго решение. Както съм казвал и преди, в МОК има нулева толерантност към неетичното поведение и днешното решение засилва тази позиция“, завършва комюникето.

***

Нешка Робева: „Изключително много съжалявам за това решение“

София, 26 ноември 2004 г. (БТА) Дългогодишната старши треньорка на националния отбор по художествена гимнастика Нешка Робева коментира за БТА препоръката на Изпълнителния комитет на Международния олимпийски комитет (МОК) председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) професор Иван Славков да бъде изключен от движението на сесията на МОК през юли 2005 година в Сингапур:

„Изключително много съжалявам за това. Чувствам се унизена. Целият спорт в България, така както се развива, е тръгнал надолу. Корупцията е жестока. Аз например бих предложила във всички федерации да се въведе ограничение на мандатите на ръководните органи. Като са толкова принципни в МОК искам да попитам ще има ли последици и наказани за това, което стана с Йордан Йовчев на олимпиадата в Атина? Според мен става въпрос за разчистване на територии. Жалко е, че България излиза по този начин от ръководните органи на олимпизма.“

***

Мария Гроздева: Това, което се случи с Иван Славков е жалко, той е хубав човек

София, 26 ноември 2004 г. (БТА) „Това, което се случи с Иван Славков е жалко“, коментира пред БТА двукратната олимпийска шампионка Мария Гроздева по повод днешното решение на Изпълкома на МОК да препоръча изключване на Иван Славков от движението. „Той е хубав човек, винаги е помагал на българския спорт, когато се налага“, допълни Гроздева и припомни неговата заслуга за връщането на отбора по вдигане на тежести на олимпийските игри в Сидни, когато наши щангисти бяха уличени в употреба на допинг.

***

„Сега почвам да проверявам кой ме е предал“, заяви Иван Славков на път за Египет

София, 28 ноември 2004 г. (БТА) Президентът на Българския футболен съюз Иван Славков демонстрира учудващ оптимизъм относно решението на Изпълкома на МОК да го изключи от олимпийското движение. Славков, председател и на олимпийския комитет у нас, е водач на футболната ни делегация, която днес замина за Кайро. „Очаквам да не загубя мястото си на сесията на МОК през лятото на 2005-а година в Сингапур. Не съм изненадан от решението на Изпълкома. Сега ще проверя кой ме е предал, кой ме е подкрепил“, каза Батето без да губи присъствие на духа и чувството си за хумор. Той допълни, че не е запознат как върви делото, което бе повдигнато от софийската градска прокуратура срещу двамата журналисти от Би Би Си, които със скрита камера му предложиха подкуп. „Делото не е срещу Би Би Си, а срещу определени лица, които са си превишили правомощията“, каза Славков. Накрая той нарече журналистът от Би Би Си Андрю Дженингс – „Джъркинс“ и че англичанинът е хомосексуалист. Той каза това по повод питане на репортер как ще коментира изказването на Дженингс, че 30 от членовете на МОК са уличени в корупция, но Славков е произволно избран, за да бъде провокиран. (…)

***

„Панорама“ на Би Би Си излъчи специално предаване за последиците от филма, уличаващ Иван Славков

Лондон, 29 ноември 2004 г. /БТА/ Телевизионната програма на Би Би Си „Панорама“, която се занимава с разследваща журналистика, излъчи снощи специално предаване, в което показва какви са последиците от нейните разкрития. Сред тях е случаят с председателя на Българския олимпийски комитет Иван Славков. „Панорама“ припомни, че заснетият от нейния екип филм за това има ли корупция в Международния олимпийски комитет е предизвикал отзвук в цял свят. В програмата бяха показани клипове от новинарски емисии на известни медии от различни страни, които съобщават, че Иван Славков е бил заснет от екип на Би Би Си как обсъжда продажбата на гласове за домакинството на Олимпиадата през 2012 г. От „Панорама“ припомниха и самия случай, как е била заснета със скрита камера готовността на Иван Славков, член на МОК, да преговаря за това как може да помогне да бъдат спечелени гласове в полза на кандидатурата на Лондон. Някои са бизнесмени и те проявяват интерес, казва Славков за своите колеги от МОК. И те искат да им бъдат правени услуги, пита журналистът от Би Би Си. Да, в някои области те са заинтересовани, отговаря Славков. Значи вероятно ще им предложите бизнесдоговор, уточнява репортерът на Би Би Си. Да, отвръща Славков, а другите просто вярват в спорта. „Панорама“ отново показа и познатия на Славков агент Горан Такач, който казва пред Би Би Си, че той и други така наречени консултанти знаят за членове на МОК като Славков, които биха взели пари, за да гласуват в полза на кандидатура за домакинство на олимпийските игри. Той ще убеди неговите, нашите най-близки приятели да вземат пари и аз ще ви кажа колко пари и къде да дадете, казва Такач.

Зрителите на телевизионната програма на Би Би Си научиха, че тези разкрития са довели до това членството на Иван Славков в МОК да бъде замразено. Излъчени бяха и кадри от петъчната пресконференция на президента на МОК Жак Рох, на която той обяви, че Изпълнителният комитет на организацията препоръчва на Общото събрание на МОК, което ще се състои идното лято в Сингапур, да изключи Иван Славков. Съдбата на господин Славков ще бъде решена от всички 120 членове на МОК. Според Горан Такач близо една четвърт от тези хора вероятно могат да бъдат подкупени, се казва в снощното издание на телевизионното предаване на Би Би Си „Панорама“.

В Германия с интерес следят развитието на случая Иван Славков.

В броя си за уикенда вестник „Берлинер цайтунг“ публикува голяма статия, посветена на скандала. „Притиснат до стената, Иван Славков не пропуска случай да се представя невинен като вакло агънце“, пише „Берлинер цайтунг“. При това провинението му е запечатано съвсем безспорно на филмова лента от телекомпанията Би Би Си. В репортажа зрителите виждат, припомня берлинският вестник, как Иван Славков се хваща по съвсем изобличителен начин на офертата на британските репортери. Той дава да се разбере, че е съгласен срещу сумата от 200 хиляди долара на спечелен глас да повлияе на членове на МОК да гласуват за кандидатурата на Лондон. Вестникът определя такова поведение като корумпираност и разказва по-нататък за актуалната позиция на МОК, изразена от президента му Жак Рох. Ситуацията, пише берлинският вестник, е ясна. Българският олимпийски деец е не само със замразено членство, но той ще бъде и със сигурност изгонен от Олимп на сесията през 2005 г. Господин Славков, е цитиран да казва Жак Рох, опетни името на Международния олимпийски комитет.

Зетят на българския комунистически диктатор Живков е мобилизирал всички сили, за да го изкарат невинен, разказва по-нататък вестникът. Той е задействал както своя Национален олимпийски комитет, така и друга стара връзка – прокуратурата в София. Двете институции обвиняват Би Би Си, че е използвала юридически непозволени и морално неоправдани средства. Прокуратурата дори води следствие срещу журналистите за подбудителство към корупция. Нахалството няма край, пише германският вестник, а фактите се обръщат с главата надолу, но опитът за манипулация е прекалено прозрачен. Някои смятат, че методът на британските журналисти е бил прекалено конспиративен, но можем ли да си представим, че Славков би си признал пред телевизионната камера и под светлината на прожекторите, че е корумпиран задкулисен деятел, пита в края на статията „Берлинер цайтунг“ и завършва – за международното олимпийско движение той вече е персона нон грата. Само в родната му България все още се намират послушни приближени, които са готови да защитават подобен функционер от старата гвардия.

На 7 юли 2005 г. на сесията на МОК в Сингапур, вследствие на препоръката от 26 ноември 2004 г., с тайно гласуване Иван Славков е изключен от МОК, като решението е подкрепено от 84 от членовете при 12 против и 5 въздържали се.

В своите емисии БТА съобщава:

Изключиха Иван Славков от МОК

Сингапур, 7 юли 2004 г. /БТА/ Председателят на БОК и президент на БФС Иван Славков беше изключен от Международния олимпийски комитет, съобщават световните агенции.

Срещу Славков на тайното гласуване на сесията на МОК в Сингапур бяха 84 членове на организацията, 12 го подкрепиха, а петима се въздържаха. 65-годишният българин е изключен от МОК за нарушаване на етичния кодекс на централата.

Както е известно Славков бе записан от английската телевизия ББС да преговаря с мними бизнесмени за условията да подкрепи кандидатурата на Лондон за летните олимпийски игри през 2012 година.

***

Иван Славков стана 20-ият изключен член на МОК в историята

Сингапур, 8 юли 2004 г. /БТА/ Днешното решение на сесията на МОК да изключи Иван Славков (България) доведе до 20 броят на членовете на МОК, понесли това наказание от 1894 г. досега.

1907 г.: Хосе Бенхамин Субиаур (Аржентина), изключен за неучастие в нито една от деветте сесии по време на мандата му.

1910 г.: Мануел Кинтана Ир (Аржентина), изключен за неучастие в сесиите и за използване на положението си в МОК за лични интереси.

1936 г.: Ърнест Лий Янке (САЩ), изключен  за участие само в една сесия и за предложението за бойкот на олимпиадата в Берлин.

1938 г.: Мате Гормас (Чили), изключен, че е живял извън страната си между 1933 и 1937 г., възстановен след това, отново е изключен за отсъствието му на сесиите.

1948 г.: Николас Хурти (Унгария), изключен за сътрудничество с нацисткия режим.

1950 г.: Джорджо Вакаро (Италия), изключен за принадлежността му към фашисткия режим и за това, че не е живял в страната си от 1945 г.

1952 г.: Фернандо Суарес де Валехано (Испания), Енрике Барбоса Баеса (Чили), Рашид Сафет Атабинен (Турция), Мигел Фуентес (Гватемала), изключени за неучастие на сесиите.

1962 г.: Саул Криставао Ферейра Пирес (Португалия), изключен заради платените от организаторите на Игрите в Рим през 1960 г. разходи за неговия престой и на семейството му в Рим.

1964 г.: Принц Алберт Белгийски, изключен за неучастие в сесиите.

1999 г.: Агустин Аройо (Еквадор), Серхио Сантандер Фантини (Чили), Зейн Ел-Абдин Гадир (Судан), Жад-Клод Ганга (Конго), Ламине Кейта (Мали), Сейули Пол Волворк (Самоа), изключени за получаване на подаръци, пари, стипендии и пътувания за кандидатурата на Солт Лейк Сити за зимните олимпийски игри през 2002 г.

2004 г.: Боб Хасан (Индонезия), изключен за присъдата му за злоупотреба и корупция в страната му.

2005 г.: Иван Славков (България), изключен за подозрение в корупция след филма на Би Би Си „Да купиш Игрите“ и нарушаване на етичния кодекс.

Изключването на Иван Славков от МОК автоматично го отстранява и от поста председател на Българския олимпийски комитет (БОК). Впоследствие на негово място е избрана Стефка Костадинова. През октомври (2005) Иван Славков губи и поста президент на Българския футболен съюз (БФС), след като на редовен конгрес на съюза е заменен от Борислав Михайлов.

/МВ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 08:13 на 07.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация