site.btaМанчестър Сити поведе в класирането на Висшата лига поне за 24 часа след убедителен успех над Лутън

Манчестър Сити спечели домакинството си на Лутън Таун / снимка: АП/Rui Vieira

Шампионът във Висшата лига през последните три сезона Манчестър Сити се върна на върха в класирането след домакинска победа с 5:1 над новака Лутън Таун.

"Гражданите" ще останат начело на таблицата с две точки аванс пред Арсенал и Ливърпул поне за 24 часа, тъй като двата им конкурента за титлата играят двубоите си от 33-тия кръг в неделя.

Манчестър Сити успя да поведе само минута след началото на мача, когато бранителят на гостите Дайки Хашиока си вкара злощастен автогол. Ерлинг Холанд пробва безкрайно неточен удар от въздуха, но уцели от упор Хашиока право в лицето и топката промени движението си право към мрежата на гостите.

До почивката Манчестър Сити натискаше, но не успя да удвои аванса си. Това стана факт в 64-тата минута, когато Матео Ковачич се разписа със зрелищен удар от въздуха.

Четвърт час преди края домакините покачиха на 3:0 след точно изпълнена дузпа от Холанд, но малко след това Рос Баркли вкара почерния гол за Лутън.

До края на мача Манчестър Сити успя да вкара още два гола, с които да оформи изразителния си успех. Техни автори бяха Жереми Докю и Йошко Гвардиол. За хърватския бранител попадението е дебютно във Висшата лига.

С успеха шампионите събраха 73 точки от 32 мача, докато Лутън е в зоната на изпадащите с 25 точки.

В друг резултатен мач от кръга Нотингам Форес и Уулвърхямптън завършиха 2:2. Матеус Куня изведе гостите напред в 40-ата минута, но в продължението на първата част Морган Гибс-Уайт изравни.

Нотингам Форест направи пълен обрат в 57-мата минута чрез Данило, но почти веднага след това Куня с втория си гол в срещата оформи крайния резултат.

Спечелената точка позволи на Нотингам да напусне зоната на изпадащите и да бъде с точка пред Лутън.

В останалите два мача Брентфорд победи с 2:0 последния в таблицата Шефилд Юнайтед, докато Брайтън направи равенство 1:1 при визитата си на предпоследния Бърнли. Бърнли и Шефилд Юнайтед са съответно на шест и десет точки от спасителния бряг.