site.btaСветовното първенство по футбол за жени постави нов рекорд по посещаемост на мачовете още преди четвъртфиналите

Шведските фенове днес, снимка: АП

Деветото Световно първенство по футбол за жени в Австралия и Нова Зеландия стана най-посещаваното в историята, след като в неделя 27 706 фенове напълниха стадиона в Мелбърн и наблюдаваха победата на Швеция над защитаващия титлата си тим на САЩ след изпълнение на дузпи. Така общият брой на зрителите на турнира достигна 1 367 037.

Предишният рекорд беше 1 353 506 на Мондиала с участието на 24 отбора в Канада през 2015 година.

Последното Световно първенство за жени във Франция преди четири години привлече 1 131 312 фенове в 52 мача със средно 21 756 зрители на мача.

Средната посещаемост досега тази година е 26 289 за 52-е мача, които се изиграха до днес, цифра, която вероятно ще нарасне с разпродадените стадиони за последните 12 срещи от турнира.

Най-високата средна посещаемост на Световно първенство за жени беше 37 218 зрители в Китай през 2007 година, където 16 отбора изиграха 32 мача - половината от броя в Австралия и Нова Зеландия.

Най-голямата публика на турнира досега беше 75 784 на олимпийския стадион в Сидни за двубоя на откриването на Мондиала, в които домакините играха срещу Ирландия. Най-малко зрители 6992 имаше на стадион "Дънидин" в Нова Зеландия за първата победа на Япония с 2:0 над Коста Рика на 26 юли.

Турнирът вече постави рекорд за продажба на билети на Световно първенство за жени. Към миналия петък бяха продадени 1 715 000 билета, което надмина първоначалната цел от 1,3 милиона.

Към 19:26 на 20.05.2024 Новините от днес