site.bta Близо 50 000 ученици се включват в новата Национална програма "Заедно в изкуствата и спорта"
Близо 50 000 ученици от общински, държавни и частни училища се включват в новата Национална програма "Заедно в изкуствата и спорта". Създадени са 1917 групи за занимания по изкуство в 1002 училища и 1897 отбора за колективен спорт в 990 училища, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Официалният старт на заниманията бе даден днес в шест области - Благоевград, Бургас, Велико Търново, Пловдив, Монтана и София. Заедно с учениците бяха спортни легенди и звезди от сцените и екрана, представители на МОН, на Регионалните управления на образованието (РУО) и на местните власти, както и много родители.
Целта на програмата е да подпомогне формирането на умения за екипна работа чрез участието на учениците в колективни спортове и изкуства. Училищата получават средства за купуване на сценични костюми, инструменти, озвучителна техника, декори, екипировка на учениците, спортни уреди и пособия, и др., както и за възнаграждения на привлечени треньори и професионалисти в областта на музикалното, танцовото и театралното изкуство.
Домакин на откриването в област Благоевград беше Средното училище (СУ) "Св. св. Кирил и Методий" в Симитли. В празника участваха танцовият състав "Веселие", духовият оркестър към училището и изпълнители на народни песни. Едновременно имаше срещи между отбори по волейбол, баскетбол и футбол с участието на съдии. Общият брой групи в областта са 117, по модула "Изкуства" са 75, а спортните отбори са 96.
В СУ "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас гостуваха танцови състави, вокални групи, мажоретки и спортни отбори от основните училища - "Любен Каравелов", "Княз Борис I" и "Елин Пелин", от средните училища - "Св. Климент Охридски" и "Добри Чинтулов", от Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов, ППМГ "Академик Никола Обрешков" и от Професионалната гимназия по транспорт.
Спортните изяви бяха предшествани от клетва за феърплей игра от представителните отбори. Участниците в групите по изкуства показаха таланти и умения. Сред учениците бяха футболни треньори, национални състезатели по волейбол и баскетбол, както и хора на изкуството.
В област Бургас са сформирани 173 отбора за спорт с 2132 ученици и 157 групи с 1780 ученици, които ще се занимават с изкуства.
Театрални и музикални изпълнения, акробатични номера на медалисти и танц на мажоретки имаше в СУ "Георги Измирлиев" в Горна Оряховица, където бе открита програмата за участниците от Великотърновска област. Първокласници от новосформираната театрална група "Раховче" представиха приказни герои.
Организирани бяха демонстрационен мач по футбол и по баскетбол между отбори от СУ "Г. Измирлиев" и ОУ "Св. св. Кирил и Методий". Участваха и ученици, и учители. Празникът бе закрит от духовия оркестър "Джуниър бенд" на СУ "Емилиян Станев", носител на множество отличия от наши и чужди фестивали.
Сред гостите на тържеството бе и Димитър Здравков, началник на кабинета на министъра на образованието и науката.
В област Велико Търново в програмата участват 41 училища. В модула "Изкуства" са включени 34 училища и са сформирани общо 66 групи в три направления - музикални, танцови и театрални. В модула "Спорт" участват 37 училища.
Старт на събитието в Монтана дадоха момчетата на маестро Пламен Крумов от духовия оркестър "Виво Монтана". Домакин на тържеството в Монтана беше ПМПГ "Св. Климент Охридски". С народни танци се представи състав от пети клас в ОУ "Христо Ботев". Демонстративен баскетболен мач играха ученици от втори клас на СУ "Никола Вапцаров" и от седми клас в СУ "Йордан Радичков". В полувремето имаше изпълнения на духовия оркестър "Дефилир" и на мажоретния състав към СУ "Иван Вазов" във Вършец. Участва и вокална група "Upside down" към ПГ "Найден Геров" в Лом. За да подкрепят дейностите по националната програма, дойдоха дейци на изкуството, културата и спорта, сред които национални състезатели по баскетбол, по джудо и самбо, бивши футболисти и волейболисти.
Празник имаше и в Пловдив, където са сформирани 194 групи за музикално, танцово и театрално изкуство с 2289 ученици. Там има и 204 отбора с 3017 ученици, които ще тренират футбол, волейбол и баскетбол.
Домакин на тържественото откриване беше СУ "Любен Каравелов", което подготвя музикални таланти. Гостите се насладиха на изпълненията на училищния ансамбъл "Тракийска младост" и на ансамбъла "Марица" от СУ "Св.св. Кирил и Методий".
Ученически отбори премериха сили със сборен тим олимпийски медалисти по волейбол и баскетбол. Имаше и възможност за селфи с футболни звезди.
В София програмата започна в Пето ОУ "Иван Вазов". В двора на училището имаше изпълнение на млади вокални групи заедно с прочути солисти. Учениците играха народни танци, имаше и латинофиеста, представена от клуба за спортни танци "Денс меджик". Малките актьори от театралната школа дадоха своето първо представление за сезона. Спортните надежди на училището се състезаваха под наставленията на треньори, съдии и лауреати във волейбола, баскетбола, футбола и каратето. Разказвачи на приказки и автори на детски песни се забавляваха заедно с децата.
Навсякъде изявените таланти в изкуствата и спорта получиха награди, информират от МОН.
До края на юни т. г. всички училища могат да сформират ученически спортни отбори и групи по изкуства, и да ги регистрират в Регионалните управления на образованието. Заниманията ще започнат в началото на учебната 2022/2023 година и ще се финансират по новата Национална програма "Заедно в изкуствата и спорта", която беше приета от правителството. За учебната 2022/2023 г. са предвидени 90 млн. лв., съобщи на 14 май т.г тогашният министър на образованието и науката акад. Николай Денков. Тогава той участва в крос с деца и ученици в Южния парк в София.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text