site.btaСтуденти от архитектурния факултет на УАСГ придобиват умения в разнообразни практически занимания


Професията на архитекта изисква усвояване на интердисциплинарни знания и умения. Освен в сериозна теоретична подготовка по време на семестрите, възпитаниците на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) прекарват летните месеци в разнообразни практически занимания. За някои от тези практически обучения разказват от екипа на УАСГ.
Още в първи курс студентите в специалност „Архитектура“ имат практика по „Основи на архитектурното проектиране“. Бъдещите архитекти работят в екип, придобиват умения и усет за работа с различни материали и инструменти. Минават през всички етапи на проектиране и изработване – от анализ на нуждите в дадена среда, намиране на идейно решение, описание и спецификация на материалите и детайлите, до подготвяне на площадката и производство и монтаж на крайния продукт. От 2011 г. студентите са създали и ремонтирали редица елементи от средата за обществено ползване както в университета, така и извън него – от пейки до детски площадки. През 2018 г. в две междублокови пространства в квартал „Лозенец“ са изработени люлки, дървена пергола, детска пикник маса и други съоръжения. Тази социална инициатива доближава образователния процес в максимална степен до действителните потребности на обществото, като дава на студентите опит при организационни дейности и общуване с местните общности и администрация, разказват от УАСГ.
Студентите получават възможност за ценни наблюдения от първо лице и в чужбина. Практиките по „История на архитектурата“ традиционно се провеждат извън България, където възпитаниците на УАСГ изучават емблематични архитектурни обекти - наблюдават, осмислят и си взаимодействат с историята на място, като същевременно работят по индивидуални и екипни задачи, водят дневник и изнасят презентации. За 16 години са посетени 680 обекта в редица европейски държави, сред които Испания, Гърция, Италия, Германия и др. Няколко практики са проведени и в България.
От 2015 г. УАСГ, британската организация „Great Yarmouth Preservation Trust“ и Сдружение „Деветашко плато“ съвместно организират международни работилници със студенти от България и чужбина, посветени на опазването на архитектурното наследство. През 2018 г. проектът за възстановяване с естествени материали на традиционна българска къща с плевня в село Кърпачево, област Ловеч, печели престижното отличие Angel Award на най-голямата британска организация за опазване на културното наследство Historic England.
Провеждат се също практики по рисуване, сградостроителтсво, профилирани дисциплини.
Обучението в специалност „Архитектура“ набляга на развитието на разнообразни умения и е акредитирано от реномирани чуждестранни институции като Кралския институт на британските архитекти (RIBA), Министерството на културата и на комуникациите във Франция и Консултативния комитет по образование и квалификация към ЕС в сферата на архитектурата.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text