site.btaЦентър за изследване на демокрацията: Правоприлагане в цифровото управление


Центърът за изследване на демокрацията има удоволствието да Ви покани на Международна конференция
Правоприлагане в цифровото управление: Платформи, дезинформация и демократична устойчивост
22 май 2025 г., 09:00 ч.
Зала Миклеланджело, Гранд Хотел Милениум,
бул. Витоша 89Б, гр. София
България и Румъния се намират под повишен риск от външна намеса, на фона на засилено когнитивно влияние върху политическите елити, медиите и обществото. Това води до нарастване на прокремълските нагласи и насърчава авторитарни тенденции в региона. В отговор на тези предизвикателства Европейската комисия поставя акцент върху инициативата „Европейски щит за демокрация“. Тя цели да укрепи прилагането на Закона за цифровите услуги (Digital Services Act), да засили защитата на независимите медии и да подобри механизмите на ЕС за противодействие на чуждестранна манипулация на информацията.
Въпреки това, подходът на държавите-членки остава неравномерен. В много случаи най-засегнатите страни нямат нито достатъчен институционален капацитет, нито политическа воля за ефективна борба с хибридните заплахи. Прилагането на цифровите регулации също среща трудности – особено в по-малките езикови пазари, които не разполагат с необходимата експертиза и инструменти за въздействие върху глобалните онлайн платформи като Meta и TikTok.
България изостава значително в отговора си на хибридните атаки и координираните дезинформационни кампании от страна на Русия. Липсват ефективни законодателни мерки и институциите страдат от ограничен капацитет и неясни мандати. Същевременно, дезинформационните тактики се адаптират бързо – социални мрежи като Telegram и TikTok, както и затворени онлайн канали и форуми, се използват активно за разпространение на проруско съдържание. Последното изследване на Центъра за руската информационна мрежа „Правда“ в България разкрива тревожна тенденция – създава се мрежа от сайтове, насочени не към човешки читатели, а към манипулиране на търсачки и модели с изкуствен интелект. Средно осем статии на час се публикуват в опит да се изкриви онлайн средата и да се засили информационното влияние.
Предстоящите дискусии на европейско ниво ще се фокусират върху разкриването и противодействието на медийното и институционалното завладяване, както и върху изграждането на устойчиви регулаторни рамки и механизми за защита на демокрацията в страни като България и Румъния.
Участие в дискусията ще вземат:
- Ян Кусела, генерален директор по отбранителната политика, Министерство на отбраната на Финландия
- Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист, Център за изследване на демокрацията
- Мадалина Ботан, старши лектор, Национален университет по политически науки и публична администрация, Букурещ
- Мирослав Саздовски, старши анализатор, Европейски център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи, Финландия
- Симона Велева, председател, Съвет за електронни медии, България
- Пал Боза, съосновател, Tremau, Франция
- Тодор Галев, директор по научната дейност, Център за изследване на демокрацията
- Росица Джекова, директор, Democracy Shield Task Force, Център за изследване на демокрацията
- Горан Георгиев, старши експерт, Democracy Shield Task Force, Център за изследване на демокрацията
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина