site.btaАнтисемитизмът не е проблем само на евреите, а болест на обществата, заяви в декларация Георг Георгиев


Антисемитизмът не е проблем само на евреите, ислямофобията не е проблем само на мюсюлманите, хомофобията не е проблем само на хората с различна сексуална ориентация, а болест на обществата, която не трябва да позволяваме да разпространява зараза и да се инфилтрира, защото рано или късно идва върху всеки един от нас. Това заяви Георг Георгиев в декларация от името на ПГ на ГЕРБ-СДС по повод на Международния ден в памет на жертвите от Холокоста.
Той припомни, че на днешния ден през 1945 г. е освободен концентрационният лагер „Аушвиц“. За съжаление, това е мрачен период в световната история, в които милиони невинни хора губят своя живот безсмислено под натиска на един човеконенавистен режим, който във своето безумие коства на света и до днес една дълбока отворена рана, която всички ние сме длъжни да лекуваме във всеки един момент, в който си спомняме, че сме хора, посочи Георгиев. Той коментира, че България е положила неимоверни усилия в дните на най-голям мрак да направи така, че тази рана да не се отвори в тъканта на нашето общество.
Спасявайки близо 50 хил. човешки живота, днес в тази зала имаме възможността да сме с наследници на спасителите и спасените, а не на гонителите и жертвите, заяви Георгиев. Според него това е подвиг, направен от нашето общество, който и до днес трябва да ни напомня, че единението на този народ е всичко, от което имаме нужда. Единението на този народ е не само това, което е спасило нас, но и цяла Европа, и целия свят в дни на най-тежка лудост, смята той.
Българското правителство системно полагаше усилие в дните, в които имахме редовно такова, България да се държи високо на картата на защита на човешките права, добави Георгиев и уточни, че се е правило всичко възможно достойнството на страната да отговаря на онова, което е спасило 50 хил. човешки живота.
През 2017 г. България стана първата страна, която назначи заместник-министър за координатор за борба с антисемитизма, и една от първите пет, която прие работната дефиниция за антисемитизъм, допълни Георгиев. По думите му с това сме показали ангажимент да се борим с антисемитизма, езика на омразата, нетолерантността, ксенофобията и расизма. Ангажимент, който съм щастлив, че това събрание успя да потвърди, заяви Георгиев. Той даде пример с промените, които са направили в Наказателния кодекс за тежко криминализиране на езика на омраза, което по думите му демонстрира тяхната воля да се борят с това опасно явление.
Само преди няколко дни видяхме до какво може да доведе омразата. Ние сме длъжни, историята ни задължава, да помагаме на приятелите си тогава, когато вандали застрашават и тяхното достойнство, когато българи стават обект на омраза от най-висока степен, бити, преследвани за това какви са, за това, че искат да живеят с историята и достойнството си, каза още Георгиев. Според него като страна имаме ангажимент, за да бъдем на висотата на това, което са направили нашите предци, да се борим за всяка педя от човешките права.
Ден като днешния следва да ни напомня във всеки един момент, че в нас като народни представители стои по някой от онези, които се подписаха, за да не бъдат депортирани българските евреи, заяви Георгиев. Той припомни, че за съжаление не са успели да бъдат спасени 11 343 невинни, които са били депортирани от териториите на Беломорска Тракия и Вардарска Македония.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text