site.btaДръжка от амфора от 5-6 век е най-новата археологическа находка на Перперикон


Дръжка от амфора от 5-6 век е най-новата археологическа находка на Перперикон. Проф. Николай Овчаров определя откритието като знаменателно. На връх Голяма Богодорица, Божията майка осени със знамение проучването на скалния град, коментира той.
Но най-важното е, че на дръжката се четат две ясни гръцки букви М и Θ, а това е характерното съкращение в двете начални букви на популярната религиозна формула η μητέρα τών θεών или "майка Божия", допълва Овчаров. По думите му с нея е изразявана дълбоката почит на жената, родила Исус Христос, чиито главен празник честваме на 15 август..
"Тази находка е много любопитна и потвърждава нашето наблюдение, че именно от Перперикон в началото на 5 век започва християнизацията на Родопите. Това ставна при мисията на прочутия християнски мисионер Никета Ремесиански, покръстил след много перипетии тракийското планинско население. Преди време, именно на Перперикон, бе открита най-ранната църква в тази планина, където епископ Никета е служел и е кръщавал езичниците. Отново на Перперикон, вече през 6 век, е издигната най-голямата базилика в Родопите с дължина близо 40 м, която археолозите откриха преди няколко години", разказва проф. Овчаров.
"Всичко това не е случайно, а се дължи на факта, че на Перперикон се е намирало едно от най-древните светилища на Балканския полуостров - прочутото светилище на Дионис, където са получили предсказания Александър Велики преди похода в Азия и римляните, преди да станат империя", допълва той.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text