site.btaПървите случаи на работа по клинични пътеки с предвидена инвазивна диагностика отчита от юли видинската МБАЛ "Света Петка"
BOBSTH 06:45:01 29-09-2016
AM1647BO.006 06:45
Видин - здравна каса - плащания
Първите случаи на работа по клинични пътеки
с предвидена инвазивна диагностика отчита
от юли видинската МБАЛ "Света Петка"
Видин, 29 септември /Ирена Данаилова, БТА/
Първите случаи на работа по клинични пътеки, по които е предвидена инвазивна диагностика е отчела през юли в Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) видинската МБАЛ "Света Петка", разказа експертът от РЗОК - Видин Десислава Петрова.
Отчетено е заплащане по общо 58 случая с инвазивна диагностика. Сумата за извършените инвазивни дейности е близо 105 хиляди лева. Стентиране е извършено на 15 човека, което е новост за инвазивната кардеология, извършвана на територията на видинската болница. Отчетените импланти, които са заплатени до момента от Здравната каса, са на обща стойност 16 600 лв., каза още Десислава Петрова.
През тази година видинската МБАЛ "Света Петка" е подписала като нова дейност договор, в който са включени 9 клинични пътеки с инвазивна диагностика. Дейността се извършва на територията на кардиологичното отделение, заради което беше повишено нивото му, така че да може да се извършва такъв вид дейност там, обясни Петрова.
И през август има отчетена дейност по клинични пътеки с инвазивна диагностика, като случаите са повече от тези през юли. Подадени за плащане към РЗОК - Видин са 67 дейности за над 100 хил. лв. Броят на поставените импланти се запазва същият като през юли, каза Десислава Петрова. Тя допълни, че във видинската болница процедурите по поставяне на стент се извършват от двама лекари от софийско лечебно заведение, което има право да извършва такъв тип медицинска дейност.
Експертът подчерта, че когато здравноосигурени пациенти са приети за лечение по клинична пътека за инвазивна диагностика и се наложи стентиране, те не дължат нищо - включително и ако се наложи транспортиране до софийско лечебно заведение, това се поема от видинската болница. Десислава Петрова посочи, че периодично се прави сравнителен анализ между отделните области по отношение на платените от Националната здравноосигурителна каса медицински дейности, извършени на здравноосигурените лица.
При анализа за първото шестмесечие на 2016 г. данните показват, че област Видин заема водещо място за извършени конкретни медицински дейности. По отношение на високоспециализираните дейности и изследвания - при които се измерва брой изследвания на 10 000 здравноосигурени лица - област Видин се нарежда на първо място, поясни експертът.
По думите на Десислава Петрова най-често се назначават изследвания по пътека "Клинична лаборатория", като в това отношение област Видин се нарежда след големите области София, Пловдив, Варна и Велико Търново. Най-често се назначават и се изследват хормони, туморни маркери, компютърната томография също е едно от най-назначаваните и извършвани изследвания за нашата област от началото на тази година, сходни са данните и през 2015 г., каза Десислава Петрова.
Област Видин е на първо място в страната и по брой прегледи от педиатър (отново при брой на 10 000 здравноосигурени лица) и брой прегледи по диспансерно наблюдение на едно диспансеризирано здравноосигурено лице, основно от личните лекари. Експертът отбеляза, че специално при диспансерното наблюдение, данните за Видин могат да се обяснят с високата заболеваемост на населението, свързана с демографската структура в областта и преобладаващото по-възрастно население.
"Надяваме се, че това ни показва, че, от една страна, имаме достатъчно педиатри на територията на областта, които достатъчно добре се грижат за децата ни и, от друга страна, че видинските лични лекари извършват значителен брой диспансерни прегледи, което означава, че наблюдават внимателно състоянието на своите пациенти с хронични заболявания", коментира Десислава Петрова.
/АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина