site.btaМедицински университет – Плевен изпълнява проекти, които допринасят за целия регион, каза заместник - ректорът на университета


Медицински университет – Плевен изпълнява няколко проекта, които допринасят за целия регион. Това каза доц. д-р Цветелина Валентинова, заместник-ректор на Медицински университет – Плевен, по време на Регионалната конференция в Плевен по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българската телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Тя представи три от най-големите проекти на университета, които са с европейско финансиране и са с най-голямо влияние по отношение на висшето училище и областта като цяло.
На първо място Валентинова открои проекта за изграждане на „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, който започва през 2018 г. и е финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж". Бенефициенти по него са Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен), Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна (МУ-Варна) и Институтът по роботика към БАН (ИР-БАН).
Общата стойност е 23 695 179.29 лв., от които 20 140 902.40 лв. европейско и 3 554 276.89 лв. национално съфинансиране. Водеща организация по изпълнението е МУ-Плевен с основни партньори МУ- Варна и Института по роботика към БАН (ИР-БАН).
Центърът за компетентност „Леонардо да Винчи“ е открит официално на 8 април 2022 г., а доизгражадането се извършва до декември 2023г. Той е в челната редица на финансираните в страната проекти по оперативната програма и бе номиниран за престижната награда на Европейската Комисия REGIOSTARS в Категория „Конкурентоспособна и умна Европа“, отбеляза доц. д-р Валентинова.
През 2025 г. започва втора фаза на проекта с безвъзмездна финансова помощ за надграждане и развитие на „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“.
Отпуснатите средства по Оперативна програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 г. са в размер на 14 302 405.01 лв. Те ще се реализират от МУ-Плевен в партньорство със Сдружение за изследвания и иновации в медицината „Леонардо да Винчи“, Медицински университет – Варна „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Института по роботика към БАН и Института за изследователска подкрепа. До 31 декември 2029 г., втората фаза на развитие на Центъра за компетентност, има за цел да разшири и надгради научните и технологични ресурси, с акцент върху развитието на роботизирани системи, 3D технологии, генетично секвениране и телемедицински решения.
Третият значим проект на МУ-Плевен е на стойност 12 млн. лева и цели повишаване на научния потенциал и публикационната активност на университета. Той се реализира в три стратегически за развитието на Университета научни направления, около които са сформирани и научните групи.
Още един мащабен проект на университета чака одобрение, като е спечелил най-много точки сред подадените проекти, разказа доц. Валентинова.
Става въпрос за Проект за единно здраве на Северозападния регион, който ако бъде реализиран, ще допринесе много за целия регион, не само за МУ – Плевен. Свързан е с Концепцията за интегрирани териториални инвестиции. Кандидатства се за мащабна инвестиция от над 52 млн., като в него са включени 10 общини, девет болници, два университета – Медицинският университет в Плевен и този в Анкара (Турция) и едно специализирано училище, разказа заместник-ректорът.
Проектът предлага решения за ключови за региона проблеми, като: слаба представеност на висшето образование, основа за икономически растеж и задържане на квалифицирани кадри, задържане на младото население чрез качествено образование и перспективна кариера и др. Идеята се базира на единно здраве за всички и цели подобряване здравето на хората, на животните и околната среда.
Ще се инвестира в здравната инфраструктура, подобряване на за диагностика и превенция на сърдечносъдови и онкологични заболявания чрез оборудване на болници и диагностични кабинети, мобилни кабинети, мобилни дефибрилатори на обществените места. Заложено е развитие на телемедицината между по-малките и по-големи болници с подпомагане диагностиката и превенцията от страна на университетската болница в Плевен към другите болници, така че повече хора да имат достъп до специалисти, да се прави по-бърза диагностика и да се намалят погрешните диагнози и по-лесно въвеждане на профилактичните прегледи.
Заложени са и инвестиции за изграждане на зони за отдих в Плевен и Ловеч и са предвидени здравни и образователни кампании за профилактични прегледи, допълни Цветелина Валентинова.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина