site.btaЯпония изненада Дания и нанесе първо поражение на европейските вицешампионки на Световното първенство по хандбал за жени

Хикару Мацумото ликува след победния гол във вратата на Дания на Световното първенство по хандбал за жени снимка: Ritzau Scanpix via AP/Bo Amstrup

Япония изненада Дания и нанесе първо поражение на европейските вицешампионки на Световното първенство по хандбал за жени.

Хикару Мацумото донесе победата на азиатките с попадение 3 секунди преди края на драматичния двубой в Хернинг. Домакините успяха да наваксат пасив от 18:22 и изравниха за 26:26 с петия гол на Мие Хьолунд 19 секунди преди сирената, но не успяха да удържат съперника в последната атака.

Така Дания допусна първо поражение в турнира и с 4 точки заема второто място в група 3 от втората фаза на шампионата. Япония е четвърти с 2 пункта.

Лидер в групата с пълен актив от 6 точки стана Германия, който реализира обрат след почивката срещу Румъния с 24:22 (11:12).

Тимът на Полша също запази шансове за класиране на четвъртфиналите, след като надделя над Сърбия с 22:21 (10:13) и с 4 точки е трети. Сръбкините останаха на дъното без актив и вече нямат шансове да продължат в елиминациите.

В група 1 Черна гора допусна първо поражение в турнира след 25:26 (13:13) срещу Хърватия в Гьотеборг. Хърватките наклониха везните в своя полза с пет поредни гола в началото на втората част, след което поведоха с 19:14 и до края не допуснаха да бъдат застигнати, въпреки че Итана Гръбич, която беше най-резултатна за чергогорките с 5 попадения, пропусна да донесе равенството с изстрел от деветия метър 15 секунди преди края.

Домакинът Швеция разгроми Камерун с 37:13 (16:5) и е едноличен лидер в групата с пълен актив от 6 точки. Африканците останаха без актив и отпадат от борбата за четвъртфиналите.

Втори излезе Унгария, която се справи със Сенегал с 30:20 (14:8) и събра 4 точки, колкото има и Черна гора. Хърватия е четвърти с 3.

Първите два отбора от всяка група във втората фаза на шампионата продължават на четвъртфиналите.