site.btaАП: Реформаторите водят с малка преднина на парламентарния вот в България


Реформаторската коалиция, водена от бившия министър-председател Кирил Петков, е вероятният победител на парламентарните избори в България, след като резултатите от екзитпола показаха, че тя заема първото място в неделя, съобщи Асошиейтед прес.
Екзитполът, проведен от социологическата агенция "Галъп интернешънъл", показа, че коалицията между партията "Продължаваме промяната" и дясната "Демократична България" има 25,6 %, като очевидно изпреварва дясноцентристката партия ГЕРБ на експремиера Бойко Борисов, коя то е с 24,8 %.
Първоначалните резултати се очакват в понеделник, но до обявяването на окончателните официални резултати може да минат дни. Ако те потвърдят екзитпола, коалицията на Петков ще получи мандат за съставяне на кабинет.
Изглежда обаче, че за него ще бъде трудна задача да намери съюзници за сформиране на управляваща коалиция в един фрагментиран парламент.
България, която е най-бедният член на Европейския съюз, проведе петите си парламентарни избори в рамките на две години и политическите лидери се надяваха, че те ще сложат край на нестабилността на правителството и ще осигурят път за преодоляване на икономическите проблеми, подхранвани от войната в Украйна.
Но ниската избирателна активност, оценявана на 40 %, показва широкото разочарование от политиците, които не се придържат към обещанията си за борба с корупцията и провеждане на реформи. Запитан за евентуална коалиция с партията на Борисов ГЕРБ, съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че управлението в коалиция изисква висока степен на доверие и взаимно разбиране. Той добави, че според него коалиция с ГЕРБ не отговаря на тези условия.
"По-скоро ще търсим формула, която да се основава на някакъв вид обединение около конкретни приоритети", каза Иванов.
Другият член на реформаторската коалиция, партията "Продължаваме промяната", заяви, че също ще отхвърли коалиционно споразумение с ГЕРБ, ако Борисов остане начело.
Партията "Продължаваме промяната", която смята Борисов за разединяваща фигура и го обвинява, че прокарва корупционни политики, предложи да състави правителство на малцинството с подкрепата на ГЕРБ, които отхвърлиха идеята.
След като пусна бюлетината си, Борисов заяви, че мъдростта на политиците е единственият изход от кризата. Той заяви, че България трябва да има стабилно правителство, "ако не искаме да се самоубием като нация".
"Ще бъде катастрофа за страната, ако не може да се сформира управляващо мнозинство", каза Борисов и добави, че е готов на компромис.
Борисов отказа да коментира първоначалните резултати, като заяви, че по-скоро ще изчака официалния резултат от гласуването.
Анализаторите прогнозират, че може да се постигне някакъв компромис и яростните противници да намерят алтернатива на последователните служебни правителства, назначавани през последните няколко години от президента Румен Радев, бивш генерал, които тихо промениха ориентацията на страната към Русия.
Традиционно много българи в тази бивша комунистическа държава споделят проруски настроения, което осигурява плодородна почва за агресивната пропаганда на Кремъл и разузнавателната дейност в настоящата страна членка на НАТО, посочва АП. Руската инвазия в Украйна задълбочи разделението в българското общество и подхрани подкрепата за промосковските партии.
Екзитполовете показват, че ултранационалистическата партия "Възраждане", която е твърд противник на всякакви действия срещу Путинова Русия, разширява присъствието си в парламента от 10% на 14% от местата.
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text