site.btaЗападни и израелски издания коментират срещата на Г-7 в Канада и продължаващия конфликт между Израел и Иран


Американският президент Доналд Тръмп вчера избегна персоналните атаки срещу съюзниците на САЩ на срещата на Г-7 в Канада, както е правил на много от досегашните международни форуми, но забележките му по време на откриването ѝ не успяха да замаскират дълбокото разделение между неговото виждане за света и това на останалите държавни лидери, събрали се в канадските Скалисти планини, пише тази сутрин в. "Вашингтон пост".
През 2014 г. бившите лидери направиха "голяма грешка" като "изритаха" руския президент Владимир Путин от тогавашната Група на осемте (Г-8), заяви Тръмп. Войната в Украйна никога нямаше да започне, ако Русия не беше изключена за неопределено време, след инвазията и анексирането на Кримския полуостров, добави той.
Тръмп обвини за решението предшественика си Барак Обама и бившия премиер на Канада Джъстин Трюдо, независимо от това, че Трюдо дойде на власт едва през следващата година, отбелязва изданието. Американският президент подчерта, че не е сигурен дали на Путин ще бъде позволено да се върне във формата, "защото оттогава изтече твърде много вода".
Тръмп добави, че "не е лоша идея" китайският президент Си Цзинпин да бъде канен на следващи срещи на Г-7.
Американският президент внезапно прекъсна с един ден предсрочно участието си в срещата на върха на Г-7 заради ескалиращия конфликт между Израел и Иран, отбеляза от своя страна в. "Ню Йорк таймс".
Той обаче не се съгласи да се присъедини към съвместното изявление на останалите лидери, призоваващо за деескалация между Иран и Израел – поредното доказателство за разрива между Тръмп и останалите лидери.
Няколко часа по-рано Тръмп даде да се разбере, че изпитва известен натиск да бъде по-ангажиран с кризата в Близкия изток.
"Те искат да сключим сделка и веднага, след като си тръгна оттук, ще направим нещо", заяви той.
Запитан дали смята да пътува за Близкия изток, ако прецени, че може да бъде посредник за споразумение, Тръмп заяви, че вярва, че преговорите вървят добре. "Ние разговаряме", заяви американският президент. "Ние разполагаме с нещо, наречено телефон, така че разговаряме. Но винаги е по-добре да разговаряме лице в лице", добави той.
Лидерите на Г-7 в понеделник публикуваха съвместно изявление, в което настояват, че Иран не трябва да се сдобива с ядрено оръжие и потвърдиха правото на Израел да се защитава, пише "Политико".
"Иран е основният източник на регионална нестабилност и терор. Винаги сме били категорични, че Иран никога не трябва да има ядрено оръжие", се казва в изявлението, разпространено от името на лидерите на САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Канада и Япония, както и на ЕС.
Декларацията бе публикувана малко, след като американският президент си тръгна от срещата в Кананаскис, отбелязва изданието.
Британският в. "Гардиън" цитира френският президент Еманюел Макрон, според когото Тръмп е напуснал преждевременно срещата на Г-7, тъй като обмисля възможностите за спиране на огъня между Израел и Иран.
"Всъщност има предложение за среща. Беше направено специално предложение за спиране на огъня и след това ще започнат по-широки дискусии", заяви Макрон. "Сега ще видим дали (враждуващите) страни ще го последват", добави той.
Френският президент описа тази стъпка като положително развитие. "В момента вярвам, че преговорите трябва да бъдат възобновени и цивилните трябва да бъдат защитени", отбеляза той.
Макрон добави, че не вярва, че ситуацията ще се промени в следващите часове, но "след като САЩ увериха, че ще намерят (начин) за спиране на огъня и след като те могат да окажат натиск върху Израел, нещата могат да се променят".
Израелският в. "Джерусалем пост" акцентира върху призива на американския президент, че иранските граждани "трябва незабавно да се евакуират от Техеран", който той отправи в социалната си мрежа "Трут соушъл" точно преди да си тръгне от Канада.
В момента, когато бе публикувано това съобщение, проехтяха множество експлозии в Ахваз, Югозападен Иран, отбелязва изданието и допълва, че според иранското новинарско издание "Асриран", системите за противовъздушна отбрана са били активирани и в град Натанз, където е разположено основното ядрено съоръжение на иранския режим.
От друга страна през изминалата нощ Иран е изстрелял срещу Израел само десет ракети при три отделни атаки, съобщи в. "Таймс ъв Израел".
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина