site.btaРойтерс: "Бежанци от Харвард": Китайски студенти се прибират, тъй като САЩ блокират записването на чуждестранни студенти


Китайски студенти в Харвардския университет отменяха полети до дома си днес и търсеха правни съвети за оставането си в САЩ, след като администрацията на президента Доналд Тръмп блокира възможността в прочутото учебно заведение да се записват да учат чуждестранни студенти, предаде Ройтерс.
Заповедта, в която се казва, че университетът координира дейността си с Китайската комунистическа партия (ККП), наред с други обвинения, ще принуди настоящите чуждестранни студенти да се прехвърлят в други ВУЗ-ове или да загубят законния си статут и може да бъде разширена, за да обхване и други колежи.
Харвардският университет нарече действията на правителството "незаконни" и заяви, че е "напълно ангажиран" с обучението на чуждестранните студенти, сред които китайските граждани формират най-голямата група в елитния университет от Бръшляновата лига.
"Мисля, че китайската общност, в сравнение с други групи, определено се чувства най-много под прицел в САЩ“, казва Чжан, 24-годишен студент. "Някои приятели ми дадоха съвет, че трябва да се опитам да не оставам в сегашното си жилище, ако нещата ескалират, защото според тях е възможно агент на имиграционните и митническите служби да те прибере от апартамента ти“, каза Чжан.
Според него много от китайските студенти в Харвард се притесняват за визовия си статут и перспективите за стаж, въпреки че други смятат, че училището вероятно ще спечели всички съдебни битки.
Броят на китайските студенти в САЩ е намалял до около 277 000 през 2024 г. от около 370 000 през 2019 г., което отчасти се дължи на нарастващото напрежение между двете най-големи икономики в света и засиления контрол на американското правителство върху някои китайски студенти.
Китайските граждани съставляват една пета от чуждестранните студенти на Харвард през 2024 г., съобщават от университета.
"Нашите преподаватели ни изпратиха имейл, в който се казва, че учебното заведение усилено работи по реакцията си на решението на администрацията на Тръмп и има за цел да преговаря с правителството", казва Тереза, китайска аспирантка в Харвардския университет.
Действията на САЩ "само ще навредят на имиджа и международния авторитет на страната", заяви китайското външно министерство, като същевременно обеща твърдо да защити законните права и интереси на своите студенти в чужбина.
Няколко китайски "кралски особи", както са известни децата на елита в управляващата Комунистическа партия, са учили в Харвард през последните две десетилетия, включително дъщерята на президента Си Цзинпин - Си Минзъ.
През последните години обаче антикорупционната кампания на Си засили проверката на връзките на служители на комунистическата партия и техните семейства със западни държави, включително с активи, укрити в чужбина, и на деца, които посещават престижни американски университети.
ОТМЕНЕНИ ПОЛЕТИ
Чжан Кайги, магистър по обществено здравеопазване, е опаковал багажа и сувенирите си, за да се върне в Китай с полет в петък. Но след като научи новината, той спешно отмени скъпия си полет и изгуби и стажа си в американска неправителствена организация в Китай.
"Бях тъжен и изнервен. За момент си помислих, че това са фалшиви новини", казва 21-годишният младеж.
Най-притеснени сред китайските студенти в Харвард са тези, които имат лятна работа като научни асистенти, обвързана с визовия им статут, което е от решаващо значение за бъдещите кандидатствания за докторантура, каза той.
Докато другите проучвали заповедта от четвъртък, двама китайски студенти разказаха, че са били добавени към групите в УотсАп, в които паникьосани чуждестранни студенти трескаво споделяли правни съвети относно имиграционния си статут.
Единият от тях предостави стенограма от такава чат група, в която адвокат съветва студентите да не напускат страната и да не използват вътрешни самолетни полети, а да изчакат официални съобщения от училището.
Стъпката от четвъртък е в отговор на отказа на Харвард да предостави исканата информация за притежателите на чуждестранни студентски визи и може да бъде отменена, ако университетът отстъпи, заявиха от администрацията на Тръмп.
ПЛАНОВЕ ЗА ЖИВОТ
Тъй като през последните години напрежението между Китай и САЩ нарасна, китайските семейства все по-често изпращат децата си да учат в университети в други страни, като Австралия и Сингапур.
В петък Хонконгският университет за наука и технологии заяви, че ще предостави "безусловни оферти, опростени процедури за прием и академична подкрепа, за да улесни безпроблемния преход" на засегнатите студенти.
Пипа Ибъл, независим консултант по въпросите на образованието в южния град Гуанджоу, заяви, че макар заповедта да не затваря напълно вратата към висшето образование в САЩ, тя "вероятно ще бъде последен тласък към други дестинации".
"Това няма да бъде пълен обрат, а засилване на съществуващите опасения на китайските родители", каза Ибъл, която е автор на доклад за китайските студенти, изготвен на британския мозъчен тръст за образование HEPI.
23-годишната студентка в магистърската програма на Харвардския университет Чжао е решена да продължи обучението си в САЩ, но обмисля да отложи записването си с една година или да се прехвърли другаде, ако забраната продължи.
"Това наистина наруши плановете ми за живот ... Първоначално планирах да кандидатствам за американска виза в началото на юни, а сега не съм сигурна какво да правя", каза тя.
(Превод от английски: Пламен Йотински)
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина