site.btaЗападни издания коментират отсъствието на Путин от преговорите Русия - Украйна в Истанбул и действията на Тръмп в Залива


Западният печат коментира отсъствието на руския президент Владимир Путин от преговорите Москва - Киев в Истанбул за мир в Украйна. Друга основна тема е продължаващата обиколка на американския президент Доналд Тръмп в Близкия изток, и по-конкретно състоялата се среща между него и временния сирийски президент Ахмед аш Шараа. Издания коментират и това, че Тръмп е приел самолет "Боинг 747" като подарък от Катар.
Съгласието на президента на Украйна Володимир Зеленски да участва в преговорите в Турция е стратегическо в много отношения - то е връщане към позицията, която той заемаше в ранните етапи на войната, когато многократно призоваваше за директни разговори с Путин, пише британският в. "Телеграф". Вестникът добавя, че руският лидер се чувства в неудобна подизия и, вярвайки, че има надмощие на бойното поле, няма реално желание да спре да воюва, дори и да е готов да обсъди условията на капитулацията на Украйна.
"Затова и той е доволен на варианта да изпрати свои подчинени в Истанбул, за да диктуват на украинците условия, които на практика са равни на капитулация за Украйна. Ако украинците откажат, това няма да е голяма загуба", пише "Телеграф" за Путин, като същевременно отбелязва, че Зеленски е преодолял всички условия, които президентът на САЩ Тръмп е поставил пред него, с надеждата да покаже ясно, че Русия е страната, която е пречка за мира.
Във връзка със сделките на САЩ в Близкия изток британският вестник пише, че "ако сме научили нещо от подхода на Тръмп в световен мащаб, то е, че примамливите търговски сделки винаги ще имат предимство пред националната сигурност". Изданието обаче отбелязва, че Тръмп има икономическа изгода и от Москва.
"Неговите компромиси спрямо Русия се основават на предположението, че прекратяването на войната в Украйна може да открие нова ера на икономическо сътрудничество между Вашингтон и Москва", смята вестникът и добавя, че един от движещите фактори за стремежа на Тръмп към ядрена сделка с Техеран е перспективата САЩ да се възползват от мира в региона на Залива.
Освен това "меркантилният подход на Тръмп се прояви и по време на посещението му в Саудитска Арабия, където той подписа оръжейна сделка на стойност близо 142 милиарда долара", обръща внимание "Телеграф".
По отношение на срещата с Аш Шараа британското издание пише: "Новият сирийски режим със сигурност направи всичко възможно, за да увери Тръмп в добрите си намерения, а идеята президентът на Съединените щати да води разговори и да позира за снимки с бивш лидер на "Ал Каида" някога би била немислима". Според "Телеграф" срещата в Сирия несъмнено ще предизвика недоумение в Израел, който продължава да се отнася с голяма предпазливост към Шараа, както и опасения сред произраелските ястреби в неговата администрация.
Самолетите "Боинг" от "Катар Еъруейс" - най-голямата поръчка на самолети в историята на компанията - са в основата на споразумения на стойност над 243 милиарда долара, подписани по време на посещението на Тръмп в столицата на Катар Доха, коментира друг британски вестник - "Гардиън".
След като бе разкритикуван, че приема самолет "Боинг 747" като подарък от Катар, Тръмп се опита да заобиколи нападките, като заяви, че самолетът технически ще бъде дарен на Министерството на отбраната, преди евентуално да му бъде прехвърлен - твърдения, които не допринесоха за разсейване на опасенията от конфликт на интереси, смята изданието. "Гардиън" добавя, че според Тръмп цялата тази сделка с чуждо правителство е "много прозрачна" - и вероятно можем да се съгласим с това. "Трябва да сте с вързани очи, за да не видите какво става всъщност", пише вестникът.
Изданието добавя и предложението на Сирия към Тръмп, което включва достъп до сирийските залежи на петрол, гаранции за сигурността на Израел и предложение за построяване на "Тръмп Таъур" в Дамаск.
Американският вестник "Ню Йорк Таймс" коментира, че Тръмп на практика е осъдил десетилетията на американската политика в Близкия изток, като се е възползвал от оплакванията, "които отдавна се чуват в кафенетата и салоните от Мароко до Оман". Изказванията му, че САЩ "вече няма да поучават (страните в Близкия изток) как да се живее" накараха някои арабски слушатели да се притеснят какво може да означава за техните страни потенциалното изпаряване на американския натиск заради нарушенията на правата на човека, пише "Ню Йорк Таймс".
Изданието добавя, че реакциите на речта му бързо са се разпространили в онлайн пространството в Близкия изток - регион, в който "инвазиите на САЩ в Ирак и Афганистан, а и подкрепата на САЩ за Израел, са вкоренени в общественото съзнание и критикувани както от монархисти, така и от дисиденти."
Отделно от това вестникът посочва по повод преговорите Русия - Украйна в Истанбул, че "залогът и за двете страни в най-голямата наземна война в Европа след Втората световна война не може да бъде по-висок".
Американското издание на сп. "Политико" извежда в заглавие, че "динамиката в Близкия изток се променя под ръководството на президент на САЩ, който гледа на света през призмата на парите".
Според "Политико" след разпространението на информацията, че Катар е решил да подари на президента Тръмп луксозен самолет, израелски граждани са разпространили в чат групи предложение как да се отговори на тази оферта - например да се предостави на Тръмп собствено паркомясто в Тел Авив.
"Това беше шега, разбира се. Но тя подчертава една реалност, която озадачава израелците както никога досега. В сравнение с много от своите съседи Израел не разполага с много осезаеми финансови предимства, които да предложи на американския президент, чиято предпочитана форма на държавно управление е икономическата", отбелязва изданието.
/ИТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина