site.btaГерманските социалдемократи се опитват да се помирят с Украйна


Високопоставена делегация на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) пристигна вчера на изненадващо посещение в Киев. Визитата е част от усилията на управляващата във федералната република ГСДП да поправи силно обтегнатите си отношения с Украйна.
Делегацията на ГСДП, която взе участие в необявената визита в Киев, се състоеше от съпредседателя на партията Ларс Клингбайл и шефа на парламентарната ѝ група Ролф Мюцених, съобщи "Зюддойче цайтунг".
В програмата на високопоставените социалдемократи бяха предвидени срещи с председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук, външния министър Дмитро Кулеба и кмета на украинската столица Виталий Кличко.
Посещението носеше сериозен знаков характер заради дългогодишната политика на благоразположеност към Русия на германските социалдемократи, които не се ползват с добро име в Украйна, коментира "Зюддойче цайтунг".
Целта на визитата бе ръководството в Киев да бъде успокоено и да му бъдат дадени уверения, че подкрепа на Берлин за Украйна във войната ѝ с Русия ще продължи и няма да прекъсва въпреки заеманите във времето назад позиции против оказването ѝ, изразявани от видни представители на ГСДП, включително от двамата членове на пристигналата вчера високопоставена делегация на социалдемократите.
Личността на председателя на парламентарната група на ГСДП в Бундестага Мюцених е особено критикувана в Украйна в частност заради резервираното му отношение към предоставянето на военна помощ на Киев и призивите му за дипломатически диалог. През януари в остра публикация в Туитър украинският заместник външен министър и бивш посланик на Украйна в Германия Андрий Мелник написа, че "той (Мюцених) завинаги ще остане в историята като най-ценният актив на Русия в блокирането на помощта за Украйна след началото на пълномащабната руска агресия".
Заради позициите не само на отделни нейни представители, но и на партията като цяло след началото на руската инвазия ГСДП беше подложена на сериозни критики в обществено-политически план заради дългогодишната си политика на сътрудничество и благоразположеност към Русия, отбелязва ДПА.
Критиците на социалдемократите в Германия и Украйна обвиняваха партията, че десетилетия наред е имала напълно погрешна преценка за руския президент Владимир Путин.
ГСДП беше една от политическите сили в Берлин, които като цяло отстояваха становището, че сътрудничеството с Москва ще затвърди мира и стабилността в Европа. Това схващане допринесе например за изпадането на Германия в енергийна зависимост от Русия, отбелязва ДПА.
Под натиска на обществеността и медиите ГСДП миналата година беше принудена да се откаже от дългогодишния си курс на диалог с Москва, чието начало е поставено още от канцлера Вили Бранд (1969 - 1974) с неговата т. нар. Източна политика, довела до разведряване в отношенията между тогавашните Източна и Западна Германия и до историческата първа среща между държавните им ръководства.
Преди да спечелят последните парламентарни избори в Германия през 2021 г., социалдемократите за последно бяха управлявали от 1998 до 2005 година. Тогава канцлер бе небезизвестният Герхард Шрьодер, който впоследствие стана член на управителния съвет на руския енергиен гигант „Газпром“ и разви доста близки отношения с руския делови и политически елит. Между 2005 и 2021 г. на власт беше канцлерът от християндемократите Ангела Меркел, а през по-голямата част от този период ГСДП играеше ролята на по-малкия коалиционен партньор в управлението на Християндемократическия съюз.
Сега партията управлява в сложна трипартийна коалиция със Зелените и либералите от Свободната демократическа партия.
И Клингбайл, и Мюцених вече публично си посипаха главата с пепел и признаха, че в миналото са допуснали грешки в преценката си за това каква политика трябва да води ГСДП към Русия, отбелязва ДПА.
Партията възнамерява на годишния си конгрес през декември да предефинира външнополитическия си курс, включително този към Москва.
Точната програма на посещението на двамата високопоставени социалдемократи в Киев първоначално не беше официално оповестена в подробности от съображения за сигурност.
Откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари миналата година, Украйна беше посетена и от други висши представители на ГСДП, включително от канцлера Олаф Шолц през юни и от новия министър на отбраната на Германия Борис Писториус миналия месец.
В края на октомври там бе и германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, също социалдемократ.
Посещението му бе съпътствано от особено голямо напрежение по оста Киев-Берлин, след като първоначално беше планирано визитата му да се състои още през април миналата година. Тя обаче пропадна, защото украинското ръководство тогава отказа да се среща с него заради ярките позиции за диалог и сътрудничество с Русия, които той заемаше в миналото.
Дали ГСДП и Украйна ще успеят да изгладят отношенията си, предстои да се види, но въпросът не е маловажен, защото до края на управленския мандат на социалдемократите има още цели две години, а позицията на Германия има много важно значение за военно-икономическата помощ за Киев в конфликта с Русия.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text