site.btaСъстезателят на скок дължина Кристофър Митревски записа нов личен рекорд и беше включен в тима на Австралия за олимпиадата в Париж 2024

снимка: AP Photo/David J. Phillip

Австралийската федерация по лека атлетика приветства перспективата да има още един претендент за олимпийски медал, след като състезателят на скок дължина Кристофър Митревски подобри личното си постижение на националния шампионат през уикенда.

Победителният скок на 27-годишния австралиец от 8.32 метра в Аделаида му спечели квота за Париж и го прави претендент за подиума на Игрите. Този резултат щеше да му донесе бронз на Олимпиадата в Токио, където Милтиадис Тентоглу (Гърция) взе злато, след като скочи 8.41 метра.

"Не знаех какво е чувството да скочиш 8.30, защото никога не съм го правил преди, но е страхотно. Просто имах толкова много време във въздуха", каза Митревски, чието предишно най-добро постижение беше 8.21 метра.

"Преди няколко години имах доста добри национални състезания, където започнах да вярвам, че мога да се боря за медал. Надявам се, че това е стъпка към още по-добри постижения", добави той.

Митревски е сред първите 14 лекоатлети, включени в олимпийския отбор на Австралия.

Страната спечели сребърен и бронзов медал в хвърлянето на копие за жени и в десетобой за мъже на Олимпийските игри в Токио, но нацията се цели по-високо в Париж след миналогодишното успешно Световно първенство в Будапеща.

Австралия завърши Мондиала в Унгария с рекордните шест отличия, подобрявайки предишния си рекорд от четири.

Бившата световна шампионка в скока на височина Елинор Патерсън и Никола Олислагерс, които взеха бронз в скока на височина в Будапеща, се присъединиха към Митревски в първите 14 избрани, заедно със световната вицешампионка в спортното ходене Джемима Монтаг.

Финалистът на 800 метра от Олимпиадата в Токио 2020 Питър Бол, който беше разследван и оневинен за употреба на допинг миналата година, също беше включен в отбора на Париж. Бол се класира втори в дисциплината на националния шампионат след 20-годишния Люк Бойс, който завърши точно извън норматива за олимпийските квалификации и не беше включен.

Очаква се световната шампионка Нина Кенеди и колегата й в овчарския скок Къртис Маршал, който спечели бронз в Будапеща, да бъдат също в отбора, след като изпълнят минималната квота за състезания от вътрешния календар. Маршал получи травма на глезена, след като падна по време на националния шампионат, и ще пропусне първия старт за сезона на Диамантената лига, който започва в Китай тази седмица.

Към 08:57 на 30.04.2024 Новините от днес