site.btaИнститутът за български език при БАН отбелязва 83 години от основаването си с международна конференция


Институтът за български език (ИБЕ) "Проф. Любомир Андрейчин" при Българската академия на науките (БАН) отбелязва 83 години от основаването си с двудневна международна годишна конференция, която се провежда в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. Това съобщиха от научната институция.
Директорът на Института за български език проф. Светла Коева откри събитието и подчерта, че форумът събира цвета на изследователите, които съсредоточават усилията си върху българския език. "Резултатите, които постигаме от съвместната ни работа през годината, докладваме на конференцията", каза проф. Коева.
По време на официалното откриване бяха връчени традиционните годишни награди на института.
Първата награда "Книга на годината" получиха авторите на труда "Българските лични имена днес" - проф. д-р Анна Чолева, главен асистент Надежда Данчева, д-р Гергана Петкова и доц. д-р Мая Влахова.
Наградата "Златна значка за заслуги към развитието на Института за български език" получи доц. д-р Христина Дейкова.
С "Почетен плакет за заслуги към развитието на Института за български език" беше удостоена проф. д-р Лучия Антонова. Наградите се присъждат с решение на Научния съвет на института.
Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов, директори на научни институтции и университети присъстваха на официалното откриване. Над 80 изследователи от България, Гърция, Италия, Полша, Русия и Украйна участват във форума. Водещи българисти ще изнесени пленарни доклади - Мариола Валчак-Миколайчакова (Университет „Адам Мицкевич“, Познан, Полша), Петър Сотиров (Университет „Мария Кюри-Склодовска“, Люблин, Полша), Христина Марку (Тракийски университет „Демокрит“, Комотини, Гърция), Якуб Банасяк (Институт по славистика, Полска академия на науките, Полша).
Международната конференция на ИБЕ-БАН се е утвърдила като престижен форум за представяне на най-актуалните постижения и тенденции в областта на изследването на българския език в България и по света, както и на научните успехи на деветте секции на института, включително резултатите от работата по национални и международни проекти, и сътрудничеството с български и чуждестранни научни центрове, отбелязват от БАН.
/АВП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина