site.btaПървата национална олимпиада по устойчиво развитие предложи сценарии за бъдещето на планетата


Първата национална олимпиада по устойчиво развитие събра представите на десетки участници в отбори на студенти, предприемачи, журналисти и специалисти по устойчиво развитие за бъдещия живот на човечеството на планетата до 2040 г.
Организатор е ESG Lab - учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ). SDG Olympics 2025 е първото национално състезание по устойчивост в България, което симулира реални предизвикателства в контекста на устойчивото развитие. Първото национално състезание по устойчиво развитие се проведе под купола на Центъра за визуална наука „Калейдоскоп”, разположен в Княжеската градина в София.
Играта, създадена в Япония, е интерактивна симулация, в която участниците чрез стратегически избори, практически казуси и колаборация създават сценарий за бъдещ свят, каза доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан на Стопанския факултет на СУ и директор на ESG-Lab.
Студенти от Стопанския факултет на СУ, от Нов български университет и от Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, представители на компания „Мелексис”, на Асоциацията на специалистите по устойчиво развитие и на журналисти изградиха своите светове на бъдещето, изпълнявайки проекти в областта на икономиката, околната среда и благоденствието на обществото с хоризонт 2030 г. и след това – до 2040 г.
С най-висок резултат в постигането на свят, в който икономиката, общественото развитие и природата са в баланс, на първо място в олимпиадата се класира отборът на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, съставен от студенти от първи и трети курс в различни специалности, с 49 изпълнени проекта. Второто място е за „Мелексис” с 45 изпълнени проекта , на трето място се класира Стопански факултет на СУ с 40 изпълнени проекта.
Специални награди бяха присъдени на „Мелексис” за „Перфектен SDG баланс”, на Нов български университет за техния „Безкомпромисно принципен свят” и на награда „Най-устойчиво използване на ресурси” – на Стопански факултет на СУ. Всички участници получават сертификати от доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопански факултет на СУ, съобщи доц. Стефанова.
Вълнувам се много, защото успяхме да проведем това състезание под купола на „Калейдоскоп”, който е и една от 14-те локации на Фестивала на светлините Lunar, привличащ през последните четири години вниманието на повече от 500 000 души в София, каза доц. Марина Стефанова. Куполът на науката показва 360-градусовите имерсивни преживявания „Светът в риск" и „Надежда за бъдеще“, които се излъчват по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR. Проекциите представят научни факти за климатичните промени, замърсяването с пластмаса, обезлесяването на планетата и социалното неравенство, пренасят зрителите в най-горещите точки на планетата, като цялостното впечатление от това пътуване създава реална представа за трудностите, пред които е изправен светът днес, но и възможните решения за по-добър утрешен ден, посочиха организаторите.
В последния ден от дните на науката за устойчиво развитие днес екипът на Център за визуална наука „Калейдоскоп“ провежда научния експеримент Ethi-Citizen Panel – поредица срещи на ученици, млади хора и специалисти, които ще обсъдят бъдещето на потреблението и ще формулират препоръки към всички заинтересовани страни за възпитание на ново поколение просюмъри (потребители и производители) в България.
В програмата е и публична прожекция на филма „Почва“, създаден в отговор на глобалния риск от опустиняване.
Под купола на науката ще се проведе официално награждаване на участниците във II Научна школа по архитектура и вътрешен дизайн към Нов български университет „От студенти към студенти“, които представиха проекти за обновяване на сградата на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ в изпълнение на проекта Net Zero Campus.
/АВП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина