site.btaПреодоляването на сезонността в туристическите услуги е сред водещите цели на Министерството на туризма, заяви зам.-министър Ирена Георгиева в Бургас


Преодоляването на сезонността и диверсификацията на туристическите услуги са сред водещите предизвикателства в продуктовата ни политика, насочена към устойчиво развитие на сектора и повишаване на качеството на туристическите услуги. Това заяви заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на откриването на Четвъртата национална конференция за здравен туризъм, която се провежда в Бургас.
"За нас здравният туризъм е не просто пазарна ниша, но той е възможност за устойчиво развитие, за привличане на нови целеви групи туристи, за удължаване на активния туристически сезон и най-вече за насърчаване на здравословния начин на живот", каза Георгиева.
Тя изрази задоволството си, че събитието съвпада с една от главните цели на Министерството на туризма, а именно утвърждаването на България като предпочитана целогодишна туристическа дестинация, предлагаща масов и специализиран туризъм. "Целта на днешното събитие е на национално ниво и в експертен състав да бъдат обсъдени важните стъпки, които България да предприеме с цел позициониране на страната като целогодишна конкурентна европейска дестинация за здравен туризъм с фокус върху медицинския туризъм", каза още Ирена Георгиева.
Тя изтъкна даденостите, с които България разполага, сред които са богато природно наследство, минерални извори, лечебна кал, климатични дадености и исторически балнеоложки традиции. "Нашата задача като професионалисти е да ги обединим в качествена услуга, висока експертиза и международна разпознаваемост. Значителна тенденция в развитието на здравния туризъм е по-ефективното въздействие на този вид туризъм върху икономиката на дестинацията", коментира заместник-министърът.
Сред акцентите в работата на Министерството на туризма напоследък е именно развитието на общините, където се създава регионалният туристически продукт. По думите ѝ повишаването на нивото на медицинските услуги и здравеопазването като цяло означава и подобряване на качеството на живот на местните жители и приемащите туристически общности. "Туристите получават от една страна висококачествена медицинска помощ на разумна цена, а парите, които изразходват, съхраняват други сектори на туризма", допълни Ирена Георгиева.
Заместник-министърът подчерта, че през последните години концепцията за медицински туризъм добива все по-широка популярност в цял свят. "С обединените усилия на специфичната лекарска медицинска експертиза, с маркетинговите познания на туристическия бизнес трябва да намерим тази пролука, в която да позиционираме България като предпочитана дестинация за медицински туризъм", коментира тя.
Ирена Георгиева цитира статистически данни за развитието на здравния и по-специално балнеоложкия, медицински и СПА туризъм конкретно на Българското Черноморие за изминалата година. Според тях разпределението между български и чуждестранни туристи е приблизително равно. "От гостите ни от чужбина най-голям дял имат румънските туристи с 23,2 на сто, следвани от туристите от Германия с 5,6 на сто, Полша с 3,4 на сто и Израел с 2,4 на сто. Сред водещите десет пазара за хотелите в извадката с медицински и СПА центрове по Черноморието попадат още Чехия, Великобритания, Австрия, Франция, макар и с по-ниски дялове", добави Георгиева. Тя заяви, че във вътрешността на страната все още основният интерес за балнеолечение и балнеотуризъм е основно от страна на българските туристи с почти 93 на сто дял. Те са следвани от съседните балкански страни - Северна Македония с 5,3 на сто, Гърция с 0,5 на сто, Румъния - 0,4 на сто, Израел - 0,7 на сто и Германия - 0,3 на сто. За туристите от съседните държави водещи при избора на дестинация за медицински и СПА центрове е близкото разстояние. Като пример тя посочи, че туристите от Северна Македония предпочитат хотели с медицински и СПА услуги във вътрешността на страната, а туристите от Румъния - такива по Северното Черноморие.
Данните сочат още, че туристите от Западна Европа отсядат предимно по Черноморието при избора си на медицински и СПА туризъм, като разпределението между Северното и Южното Черноморие е равномерно. "Нашата амбиция е през тази и следващите години постепенно да изравняваме този баланс между интереса към вътрешността на страната и Черноморието", допълни Георгиева.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина