site.btaАмнести Интернешънъл отговаря на обявяването ѝ за „нежелана“ организация в Русия: „Очевидно правите нещо правилно, ако Кремъл ви забрани“


Официален отговор на Амнести Интернешънъл и Амнести България на обявяването на организацията за „нежелана“ от страна на Главния прокурор на Русия.
Аньес Каламар, генерален секретар на Амнести интернешънъл, заяви: „Амнести интернешънъл е обявена за „нежелана организация“ на фона на засилващите се репресии срещу инакомислещите“
В отговор на новината, че руските власти са обявили Амнести Интернешънъл за „нежелана организация“, като по този начин криминализират дейността ѝ и всякаква връзка с нея в Русия, Аньес Каламар, Генерален секретар на Амнести Интернешънъл, заяви:
„Това решение е част от по-широките усилия на руското правителство да заглуши несъгласието и да изолира гражданското общество. В страна, в която десетки активисти и дисиденти са вкарани в затвора, убити или изгонени, където независимите медии са разобличавани, блокирани или принуждавани да се самоцензурират, а организациите на гражданското общество са поставени извън закона или ликвидирани, очевидно правите нещо правилно, ако Кремъл ви забрани.“
„Властите дълбоко се заблуждават, ако смятат, че с поставянето на етикета “нежелана" на нашата организация ще спрем работата си по документиране и разкриване на нарушенията на правата на човека - точно обратното. Ние няма да се поддадем на заплахите и ще продължим да работим, за да гарантираме, че хората в Русия могат да се ползват от своите права без дискриминация. Ще продължим да документираме и да говорим по целия свят за военните престъпления, извършени в Украйна от Русия. Ще удвоим усилията си за разобличаване на крещящите нарушения на правата на човека от страна на Русия както в страната, така и в чужбина.“
Найден Рашков, Директор на Амнести Интернешънъл България допълва: „Решението на руските власти да обявят Амнести Интернешънъл за „нежелана организация” е пореден опит за заглушаване на критичните гласове чрез авторитарни практики. Виждаме подобни опити, повлияни от руския модел, да си проправят път и в България. Именно затова ние ще продължим да се съпротивляваме срещу нарушенията на правата на човека и призоваваме всички хора да предприемат действия заедно с нас и да ни подкрепят.”
„Никога няма да спрем да се борим за освобождаването на затворници на съвестта, задържани за това, че са отстоявали правата на човека, или за отмяната на репресивните закони, които пречат на хората в Русия да говорят срещу несправедливостта. Ще продължим да работим, за да гарантираме, че всички, които са отговорни за извършването на тежки нарушения на правата на човека, независимо дали в Русия, Украйна или другаде, ще бъдат изправени пред правосъдието. Казано по-просто, нито едно авторитарно нападение няма да заглуши борбата ни за справедливост. Амнести никога няма да се откаже или отстъпи в борбата си за спазване на правата на човека в Русия и извън нея.“, завършва Генералният секретар на Амнести Аньес Каламар.
Обща информация
На 19 май 2025 г. руската Главна прокуратура обяви Амнести Интернешънъл за „нежелана организация“ съгласно репресивното руско законодателство от 2015 г., което позволява на властите да забраняват произволно всяка чуждестранна организация и да криминализират дейността ѝ в Русия. В съобщението Амнести Интернешънъл се обвинява в насърчаване на „русофобски проекти“ и се посочва, че то е продиктувано от работата на организацията по въпросите на свободата на изразяване и сдружаване в Русия, както и от документирането и излагането на престъпления по международното право, извършени от руските сили в Украйна. Решението се основава на руски закон, който сам по себе си нарушава международното право, а формулировката на решението противоречи на фактите, обвиняващи Амнести Интернешънъл в дейности, които в рамките на уставните си документи и политики тя не може да извършва.
Определянето на организацията като „нежелана“ идва три години след като руските власти блокираха достъпа до уебсайтовете на Амнести Интернешънъл в Русия и дерегистрираха - на практика закриха - офиса на организацията в Москва. Това определяне излага на риск от съдебно преследване в Русия партньорски организации и индивидуални поддръжници, журналисти и други лица, които сега работят с организацията или са смятани от властите за такива, които я подкрепят или насърчават.
Съгласно руското законодателство участието в дейността на „нежелана организация“ се наказва от закона. При първо „нарушение“ могат да бъдат наложени административни глоби в размер до 15 000 рубли (около 185 щатски долара). Повторните нарушения, както и финансирането или управлението на такива организации, носят наказателна отговорност и могат да доведат до присъда затвор до шест години. Преди това законът е бил прилаган към разпространението или препубликуването на всякакви материали от посочената организация, включително публикации и хипервръзки, предшестващи определянето ѝ като „нежелана“.
Това обозначаване поставя Амнести Интернешънъл сред десетки независими неправителствени организации и медии, които през последните години са били обект на посегателства в рамките на мащабна кампания за потискане на несъгласието и ликвидиране на гражданското общество в Русия, както и за възпрепятстване на международните наблюдатели и партньори да предоставят подкрепа или да проявяват солидарност с тях. Тези действия са в основата на един модел, при който руските власти използват авторитарни практики, за да заглушават гласове, да подкопават отчетността и да укрепват властта.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина