site.btaВъзможностите за засилване на двустранното сътрудничество между България и Дания и в рамките на ЕС обсъдиха председателят на парламента Наталия Киселова и министърът по европейските въпроси на Дания Мари Биер
Възможностите за засилване на двустранното сътрудничество между България и Дания и в рамките на Европейския съюз обсъдиха председателят на Народното събрание Наталия Киселова и министърът по европейските въпроси на Кралство Дания Мари Биер. В срещата участваха и председателят на Комисията по външна политика Йорданка Фандъкова и председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Димитър Гърдев.
Сред темите на разговора бяха предстоящото председателство на Кралство Дания на Съвета на Европейския съюз, разходите за отбрана, разширяването на Съюза, подкрепата за Украйна, Многогодишната финансова рамка (МФР) и миграцията.
България високо цени традиционно добрите отношения с Кралство Дания, изградени на основата на приятелство и взаимно доверие, отбеляза председателят на парламента. Приветстваме по-нататъшното развитие на двустранния ни политически диалог и задълбочаването на взаимодействието по ключови въпроси от световния и европейския дневен ред, допълни Наталия Киселова. Тя посочи, че това посещение е изключително важно, защото е в навечерието на председателството на Дания на Европейския съюз. Председателят на Народното събрание подчерта, че позицията на България по ключови теми за ЕС е последователна. Нашата страна поддържа принципа на единодушие, използван в процеса на вземане на решения на всички етапи от политиката на разширяване на ЕС, да бъде запазен, допълни тя.
Министърът по европейските въпроси на Кралство Дания Мари Биер отбеляза, че страната й ще поеме председателството на Съвета на ЕС във важен момент, в който геостратегическата среда е сложна. Европа по отношение на сигурността и отбраната трябва да бъде по-самостоятелна и по-силна, подчерта Мари Биер. Тя изрази надежда процесът на разширяване на ЕС да продължи и отбеляза, че това трябва да бъде на базата на принос и ясни критерии. По думите й по отношение на миграцията България и Дания имат сходни позиции.
Председателят на Комисията по външна политика Йорданка Фандъкова заяви, че първи приоритет на нашата страна е присъединяването към еврозоната на 1 януари 2026 г. На 25 февруари 2025 г. България изпрати писмо с молба до Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за България и очакваме на 4 юни 2025 г. ЕК и ЕЦБ да излязат с позитивна оценка, допълни тя. Надяваме се с това да приключи процесът на пълното присъединяване и интеграция на България към ЕС, подчерта Йорданка Фандъкова. Като втори приоритет тя посочи присъединяването на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и заяви, че ще продължаваме да разчитаме на подкрепата на Дания.
Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Димитър Гърдев отбеляза, че за нас е изключително важно приоритетите, които бяха начертани и в програмата на Европейската комисия, да бъдат последователно спазвани. Политиките на съюза ще намерят реално изражение в Многогодишната финансова рамка, допълни той. Смятаме, че кохезионната политика не трябва да става жертва на нови политики, които са свързани например със сигурността и отбраната, допълни той.
Подкрепяме инициативите на Кралство Дания за укрепване на външните граници, заяви Димитър Гърдев и отбеляза, че политиката по миграция е много важна за нас като външна граница на ЕС. По думите му Черноморският регион е от изключително значение за сигурността на ЕС и на НАТО. България активно ще участва в изработването на стратегия за сигурност на Черно море, заяви той.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина