site.btaФренският касационен съд потвърди частичния имунитет на бившия сирийски президент Башар Асад, но даде зелена светлина за съдебно преследване


Касационният съд на Франция потвърди днес частичния имунитет, с който бившият сирийски президент Башар Асад се ползва в качеството си на държавен глава, но в същото време даде зелена светлина за бъдещото му съдебно преследване за военни престъпления, предаде Асошиейтед прес.
В решението на съда се посочва, че макар и да се потвърждава част от имунитета му на държавен глава, срещу Асад, който бе свален от власт на 8 декември миналата година, "може да се издават нови заповеди за арест за действия, които могат да се търкуват като военни престъпления или престъпления срещу човечеството".
Този ход е удар за активистите, които се надяваха, че съдът ще отмени имунитета на Асад, коментира АП.
"Ние като жертви смятаме, че това е една огромна грешка. Това ще насърчи други диктатори да продължат да извършват подобни престъпления. Те ще знаят, че ще се ползват с имунитет", каза Мазен Дарвиш, председател на Сирийския медиен център, който събира доказателства за военни престъпления.
Председателят на Касационния съд Кристоф Сулар пише в мотивите за решението, че 19 съдии са отказали да отнемат имунитета на Асад, но че може да бъде издадена нова заповед за арест, за да се подготви почвата за задочния му процес във Франция във връзка с използването на химическо оръжие в Гута през 2013 г.
Защитници на човешките права се стремяха да осигурят възможност за съдебно преследване на лидери, свързани със зверства, докато още са на власт, а не едва след като я загубят. В момента международното право не позволява това.
"Според действащото международно право престъпленията срещу човечеството и военните престъпления не са изключение от принципа на юрисдикционен имунитет за действащи чуждестранни държавни глави", отбелязва Сулар.
Асад, който понастоящем живее в изгнание в Русия, отрича да има нещо общо с използването на химическо оръжие.
"Решението на съда е пропусната възможност за справедливост", заяви Мариана Пена, която е юрист от Инициативата за справедливост на Отворено общество и помогна за внасянето на делото в съда. Тя обаче добави, че решението "оставя отворена вратата за съдебно преследване на Асад".
Касационният съд се произнесе и по дело срещу Адиб Маялех, бивш сирийски министър на финансите в правителството на Асад, като разреши съдебното му преследване. Адвокатите на Маялех твърдяха, че и на него се полага имунитет по силата на международното право.
"Това е огромна крачка, но не и абсолютна победа в борбата срещу безнаказаността", заяви адвокат Клеманс Вит, която заедно с Жана Сулцер заведе делото срещу Асад. Вит добави, че за първи път френските съдилища ще могат да издават заповеди за арест на високопоставени длъжностни лица, които в момента са на власт, при наличието на достатъчно доказателства.
/ИТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина