site.btaУченици на Българското училище в село Табаки пресъздадоха обреда „Пеперуда“ за дъжд и плодородие


Древният български ритуал за призоваване на дъжд „Пеперуда“ бе пресъздаден в село Табаки, Одеска област, Украйна. Ученици от обществената организация „Българо-украински културно-образователен център (БУКОЦ) „Медиа“ в Украйна се включиха в обредното действие, съобщиха от просветното средище на своята страница във Фейсбук.
„Пеперуда върви, Господ да даде дъжд, да се роди жито, да има хляб за всички…“, с тези традиционни думи започва един от древните обредни ритуали в българския фолклор, който е запазен и до днес в някои населени места в украинската част на Бесарабия, споделиха от учебното заведение, организирало възстановката на обичая.
Ритуалът, известен в някои райони и под името „Додола“, се изпълнява в селата по време на засушаване, обикновено в края на пролетта или началото на лятото. В центъра на обичая е момиче на възраст между 8 и 12 години, често избирано сред деца от по-бедни семейства. То носи името „Пеперуда“ и се облича изцяло в зеленина от листа, клони и цветя. Главата му е украсена с венец, а цялото тяло е покрито така, че да наподобява част от природата.
По информация на организаторите, група момичета обикалят селото, като „Пеперудата“ се движи в центъра на шествието. Те спират пред всяка къща и изпълняват обредни песни и танци с призив за дъжд. Домакините поливат с вода детето, облечено като „Пеперуда“, и му поднасят дарове като брашно, фасул и дребни пари.
Събраните дарове традиционно се използват за общо угощение, с което се поставя край на ритуала. Според местните жители обичаят се свързва с надеждата за дъжд и плодородие и отразява почитта към природните сили.
„С този ритуал ние умилостивяваме природата, молим се за дъжд и изразяваме надеждата си за плодородие и благоденствие“, споделиха организаторите от Българското училище в Табаки.
Както БТА писа, Българо-украинският културно-образователен център „Медиа“ осем години осъществява образователната си дейност в Украйна. Създаден през 2017 г., Центърът започва да работи по националната програма на българското Министерство на образованието и науката (МОН) „Роден език и култура зад граница“, а от учебната 2021-2022 г. е включен в списъка на българските неделни училища в чужбина по Постановление на Министерски съвет № 90.
Мрежата на неделните училища на Център „Медиа“ включва девет училища, които основно се намират в населени места с етнически българи. Това са българските села Василевка, Криничное, Владичени, Каракурт, Калчево и Табаки от Болградски район, както и градовете Одеса, Киев и Лвов в Украйна.
Във филиалите на училищата учениците изучават български език и литература, българска история, география и икономика, а също така вокал, хореография и художествено творчество.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина