Незрящи откриха пропуски в условията за придвижване в столичното метро

Незрящи граждани показаха какви липси в елементите на достъпната среда има в столичното метро. При инспекция в метростанция „Сердика“ те заявиха от какво се нуждаят, за да се придвижват по-безопасно и самостоятелно.

Няма предупредителна линия за началото на стълбите и за техния край. Липсват и релефни линии, които да ги насочат към входа на метрото, казаха участници в прегледа на условията.

Аз не знам накъде да вляза в метрото, след като сляза по стълбите, каза Недялко Димов от център за хора с нарушено зрение. Няма водещи линии към турникетите и разчитаме на чужда помощ и бастун, допълни Димов. По думите му голям процент от метростанциите нямат такива насочващи линии. В метростанция „Вардар“ има, каза Димов.

Инспекцията на метрото беше част от кампанията „Стъпвай смело“ на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) и Съюза на слепите в България (ССБ). Нашата задача е да направим достъпна среда за хората със зрителни затруднения, каза председателят на КЗД Елка Божова. Ще бъдат инспектирани всички метростанции в София, ще се обследват светофарните уредби, както и обществените сгради, каза още Божова. След анализ ще бъде изготвен доклад с препоръки до отговорните институциите.

Според председателя на ССБ Васил Долапчиев нормативната уредба за придвижването на хора с увреждания и за слепи е добра, но реално не се изпълнява при осъществяването на обществени проекти. Надявам се, че ще има промени, каза той.

Да види нагледно кое затруднява хората на място беше и изпълнителният директор на „Метрополитен“ ЕАД Николай Найденов. Той разговаря с хора със зрителни и двигателни увреждания и увери, че столичното метро спазва европейските стандарти за достъпност. Спазили сме всички международни изисквания за начина, по който се изграждат метростанции - има достатъчно рампи, ескалатори и работещи асансьори, каза Найденов. Той напомни, че „Метрополитен“ не отговаря за асансьорите и ескалаторите, които се поддържат от фирма. Найденов допълни, че на сайта на метрото има телефон, на който гражданите могат да позвънят и да потърсят съдействие. Идват хора от „Метрополитен“ и им помагат да се придвижват, допълни Найденов. 

Значи, аз трябва да се обадя два дни предварително ли, попита Филип Димитров, който е в инвалидна количка. Той беше категоричен, че граждани с двигателни увреждания изпитват сериозни трудности при придвижването си с транспорта в София. Димитров каза, че дори някой да иска да му помогне, трудно би успял да вдигне и пренесе него и количката му, защото общото тегло става около 300 кг. Той разказа, че преди дни се е сблъскал с такъв проблем на Централна жп гара, въпреки че полицай е пожелал да му съдейства. 

По време на огледа в метростанция „Сердика“ незрящите хора бяха с придружители. Незрящите споделиха, че разчитат на помощта от инструктори по мобилност, които да ги научат как да вървят по улиците на градовете, в които живеят.

Липсата на тактилни, водещи и ограничителни линии е най-трудното при обучение на незрящите, каза за БТА инструкторът Гергана Бързакова. Обучението по придвижване е индивидуално, като всеки се нуждае от различно време, за да се научи, отбеляза тя. По думите ѝ децата се адаптират по-бързо и лесно.

В кампанията „Стъпвай смело“ ще бъдат инспектирани и други градове.

Репортер – Борислава Бибиновска

Оператор – Ангел Димитров

Монтаж – Теодора Хиндалова-Стоянова

/ИХ/

Към 23:12 на 25.06.2026 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация