site.btaБалкан победи Левски, ЦСКА надви Рилски спортист, Черноморец с нов успех в НБЛ

Балкан победи Левски, ЦСКА надви Рилски спортист, Черноморец с нов успех в НБЛ
снимка: Национална баскетболна лига, архив

Шампионът Балкан победи носителя на Купата на България Левски със 77:68 (24:15, 19:24, 19:20, 15:9) като домакин в Ботевград в среща от 26-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Успехът бе 17-и за ботевградчани, които имат и 6 загуби, а Левски допусна трето поредно и общо 11-о поражение от 23 изиграни двубоя.

Гостите започнаха по-добре в първите минути, но Балкан поведе с 24:15 след началната четвърт. „Сините“ намалиха изоставането си и на почивката резултатът бе 43:39. Домакините запазиха аванса си в третата част, Левски обърна за кратко в средата на четвъртата и поведе с 2 точки, но в заключителните четири минути не отбеляза кош и Балкан стигна до успеха.

Мануел Суарес бе най-резултатен за състава от Ботевград с 22 точки и 8 борби, а Пол Джаксън завърши с 16 точки и 3 борби.

За Левски Алън Арнет реализира 23 точки и 4 борби, Джон Флорвиъс се отчете с 14 точки и 9 борби, а Лъчезар Димитров пропусна двубоя.

В събота, 1 април Балкан ще посрещне Берое, а Левски – Черноморец.

Рилски спортист допусна втора поредна загуба в НБЛ след като отстъпи пред финалиста за Купата на страната ЦСКА с 86:89 (12:26, 29:17, 21:25, 24:21) като домакин в Самоков. Поражението е общо трето за Рилски спортист, който остава лидер в шампионата, докато „червените“ постигнаха седми пореден успех и общо 16-и, като имат и 8 загуби.

Двата състава изиграха интересен сблъсък, преминал с превъзходство на гостите от София. Баскетболистите на ЦСКА дръпнаха с 26:12 в първите 10 минути, а домакините намалиха пасива си до 41:43 на почивката. През второто полувреме „червените“ останаха водещи в резултата в третата четвърт и преди финалните 10 минути резултатът бе 68:62 в тяхна полза. Рилски спортист успя да поведе за кратко в четвъртата част, но в последните 6 минути гостите удържаха преднината си.

Брандън Йънг бе най-полезен за победата на ЦСКА с 20 точки, 4 борби и 6 асистенции, а Мартин Сотиров добави 14 точки.

Йордан Минчев реализира 20 точки и 6 борби за Рилски спортист, докато Чавдар Костов допринесе с 19 точки, 5 борби и 3 асистенции.

За самоковци предстои гостуване на Черно море Тича на 1 април, а ЦСКА почива в следващия кръг.

В Бургас Черноморец надделя над Спартак Плевен с 90:76 (24:17, 28:14, 19:26, 19:19) в друга среща от кръга. Така бургазлии удължиха победната си серия в първенството на девет мача и вече са с актив 15-9, докато плевенчани допуснаха 12-а загуби от 24 двубоя.

Полуфиналистите за Купата на страната имаха превъзходство през целия мач, като още на почивката авансът им бе над 20 точки – 52:31. След третата част резултатът бе 71:57, а най-голямата разлика в полза на Черноморец достигна 23 точки.

Джордан Тъкър се отличи с 25 точки и 5 борби за успеха, а Макол Моайен се включи с 15 точки и 8 борби.

За Спартак Плевен Седариан Рейнс оформи „дабъл-дабъл“ от 15 точки и 11 борби.

Плевенчани ще бъдат домакини на Ямбол в събота.