site.btaАкадемик (Пловдив) постигна осма победа в Националната баскетболна лига след успех над Черно море Тича

Пресфото-БТА, снимка: Димитър Петков

Академик (Пловдив) записа втора поредна победа в Националната баскетболна лига за мъже, след като възпитаниците на Йордан Янков надиграха Черно море Тича с 92:85 (24:22, 23:24, 16:27, 29:12) като домакин в двубой от 26-ия кръг на шампионата. По този начин „студентите“ вече са с баланс от 8 победи и 16 загуби, като продължават да заемат осмата позиция в класирането с актив от 32 точки. Черно море Тича остава предпоследен с 29 точки, колкото има и последният Шумен.

Двубоят започна равностойно и двата тима вървяха точка за точка, но след кош със сирената на Александър Милов Академик приключи първата четвърт с 2 точки преднина – 24:22.

Втората част се разви по сходен начин – с поделено надмощие и множество грешки от страна и на двата отбора. Академик успя да отвори аванс в края на втората четвърт, когато след две поредни тройки на Томислав Минков и Васил Бачев „студентите“ поведоха с 43:38. Черно море обаче намали изоставането си след успешна стрелба от далеч на Тач Ънру и кош на Иван Спиров и така краят на първото полувреме дойде при резултат 47:46 в полза на домакините.

Гостите от Варна стартираха силно след почивката и поведоха с 54:49 след тройка на Костадин Лазаров. „Студентите“ постепенно подобриха ефективността си в нападение и обърнаха до 61:56, но последваха нови силни минути за Черно море, в които възпитаниците на Кирил Болшаков отново успяха да отворят аванс и с кош със сирената на Мартин Йорданов стигнаха до най-голямата преднина в мача – 73:63.

Академик започна последната четвърт със серия от 6 безответни точки и 3:13 минути преди края на срещата успя да обърне до 81:80 след три поредни успешни стрелби от тройката на Джейлън Минет. Американският гард продължи със силното си представяне и реализира и два пъти от наказателната линия, за да даде аванс от 3 точки на „студентите“, който обаче веднага бе заличен от Тач Ънру, който вкара тройка и фаул. Две минути преди края възпитаниците на Йордан Янков отново излязоха напред в резултата при 86:84 и успяха да задържат аванса си, за да се поздравят с успеха след 92:85.

Най-полезен за победата на домакините бе Джейлън Минет с 18 точки от пейката, а 15 добави Васил Бачев.

За Черно море Тича Тач Ънру бе най-резултатен с 26 точки.

В следващия 27-и кръг Академик е домакин на БК Шумен, докато Черно море Тича посреща лидера в класирането Рилски спортист.

Към 13:56 на 19.03.2024 Новините от днес