site.btaБуковите гори по поречието на Дълбока река в Република Северна Македония са част от обектите на ЮНЕСКО


Експертът по културни дейности в Българския културно-информационен център в Скопие Миряна Симониян беше гост в националния пресклуб на БТА в Скопие за представянето на юлския брой на списание ЛИК, „България в ЮНЕСКО”.
През 2021 г., като част от международната зона „Букови девствени гори на Карпатите и други региони на Европа“, която обхваща 94 обекта в 18 държави, сред които и България, в списъка на ЮНЕСКО са включени и буковите гори по поречието на Дълбока река в Република Северна Македония.
Обектът от Северна Македония, включен в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО, е Охрид и Охридския регион, включен през 1979 г. През 2019 г. регионът е разширен, като в него е включена и албанската част на езерото, като по този начин се превръща в междудържавен обект на световното наследство. Охрид е едно от най-старите селища в Европа, с археологически останки от бронзовата епоха до Средновековието, когато градът е духовен център на християнството. В него и в непосредствена близост са изградени множество православни църкви и манастири. Охридското езеро датира от предледниковия период и предоставя уникално убежище за множество ендемични и реликтни сладководни видове флора и фауна.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина