site.btaЮНЕСКО следи активно щетите върху културното наследство, причинени от въоръжени конфликти, каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле
ЮНЕСКО следи активно щетите върху културното наследство, причинени от въоръжени конфликти, каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле в речта си за откриването на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), председателствана от България.
Събитието се проведе днес в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Азуле посочи, че чрез сателитни изображения, предоставени от партньори, ЮНЕСКО следи активно щети, нанесени след октомври 2023 г. Засегнати са обекти в Ливан, Сирия, Израел, Газа, Украйна и други региони.
В Украйна над 500 обекта са засегнати от 2022 г. насам и се предоставя спешна помощ за опазването им. В Африка обекти като Националния парк Кахузи-Биега са подложени на сериозни заплахи от конфликти, незаконни дейности и екологичен натиск, отбеляза тя.
„Нашата мисия продължава и чрез проекти за културна памет, които отдават почит на историята и допринасят за бъдещето на човечеството. Вярвам дълбоко в необходимостта от сътрудничество между членовете на комитета, представителите на държавите, партньорските организации и международната общност, за да постигнем целите, които си поставяме“, каза генералният директор на ЮНЕСКО.
Тя подчерта, че един от основните приоритети е подкрепата за африканското наследство. ЮНЕСКО предприе конкретни мерки за насърчаване на номинации от африкански държави, включително програми за изграждане на капацитет сред младите специалисти и предоставяне на онлайн инструменти за обучение. Работим в тясно сътрудничество с пет университета в Камерун, Мароко, Сенегал, Южна Африка и Танзания за развитието на висшето образование в областта на наследството. Освен това бяха подадени нови номинации от страни в Южна Сахара и се очакват още през 2026 г., уточни Азуле.
„Наследството играе важна роля в периоди на конфликти и след тях. То може да бъде инструмент за възстановяване на мира и социалната тъкан. Имаме опит с това в Мосул, Алепо и Дамаск. Горди сме да обявим, че действията ни в Сирия допринесоха за възстановяването на Националния музей в Дамаск, както и за опазването на обекти в стария град на Алепо“, каза още тя.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. По-късно днес в централата на ЮНЕСКО в Париж предстои и представянето на списание ЛИК, посветено на България и ЮНЕСКО.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина