site.bta60 години списание ЛИК приобщава към достиженията на културата, за което работи и ЮНЕСКО, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев
Шестдесет години списание ЛИК приобщава към достиженията на културата, за което работи и ЮНЕСКО. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев в централата на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) на представянето на юлския брой на изданието, чиято тема е „България в ЮНЕСКО“.
Той отбеляза, че списанието, издавано от БТА, излиза едновременно на три езика – български, английски и френски. Събитието е в деня на официалното откриване на заседанията на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО като част от съпътстващата програма на сесията, която през тази година се провежда във френската столица под българско председателство в периода от днес до 16 юли. Екземпляр от списанието е подарък за участниците от всички делегации на форума. Чрез онлайн видеовръзка в представянето на списанието участват и гостите в зала „МаксиМ“ на БТА в София и в 40 национални пресклубове на агенцията в страната и чужбина.
„За да насърчи мира и устойчивото развитие, мисията на ЮНЕСКО е не само в международното сътрудничество в образованието, науката и културата, но и комуникациите. Защото е важно не само как издирваме, изучаваме и опазваме културното наследство, но и как го представяме и разпространяваме знанието за него. Именно медиите носят знанието за днешния ден, на което всяко човешко същество има право, защото това отличава човека от всички други земни създания“, каза той.
Кирил Вълчев подчерта, че ЛИК 60 години осигурява достъп до литература, изкуство и култура, от чиито първи букви на тези думи е абревиатура наименованието на списанието. „В това отношение по значение за България ЛИК може да бъде сравнено с най-известното и четено френско списание за култура "Телерама", което започва да излиза също като списанието на БТА в средата на миналия век“, обясни той.
Генералният директор на БТА припомни, че от януари 2024 г. достъпът до ЛИК е свободен, като всички броеве от неговото възстановяване през 2022 г. до днес могат да бъдат изтеглени безплатно в електронен формат от интернет страницата на БТА. А повече от 300 броя на хартия се изпращат също безплатно от БТА на библиотеки, други културни институции и университети. Така ЛИК служи едновременно на приобщаването към модерните комуникации на по-възрастните чрез цифрова грамотност и на по-младите към културното наследство на света, които са сред основните мисии на ЮНЕСКО.
„Но чрез медии като ЛИК се осъществява още по-голяма мисия от моментното представяне на културата днес - пази се паметта за нея утре. По повод своите творби като опакованите Понт Ньоф в Париж или Райхстага в Берлин Кристо казва, че е необходима много по-голяма смелост да създаваш неща, които да изчезнат, отколкото да създаваш неща, които ще останат. Но благодарение на медиите се запазва паметта за утре не само за изкуство като на Кристо и Жан-Клод, което е краткотрайно, но и за нематериалното наследство на човечеството - както БТА пази такава памет в архивите си с милиони страници новини и снимки вече 127 години след създаването си през 1898 г. Впрочем, в България е един от осемте регионални центрове на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, който е единствен в Европа“, каза Вълчев.
Генералният директор на БТА обясни, че освен абревиатура от литература, изкуство и култура, наименованието на списание ЛИК има самостоятелното значение на думата за лице. „Затова и други от броевете на ЛИК излязоха и на чужди езици. Броят за българите в Украйна беше издаден и на английски език. На английски излязоха и броевете за 45-ата годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов, който нареди България като шестата държава с човек в Космоса, както и за историческото първо плаване до Антарктида и назад на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ и за българската наука на Антарктида, който беше издаден и на испански език. На английски език излязоха и броевете за 155-ата годишнина на БАН, както и за 60-ата годишнина на самото списание ЛИК. На английски и японски излезе броят за България и световните изложения, който беше представен на Деня на България на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония. А юлският брой е именно лице на приноса на България в ЮНЕСКО, в която страната влиза през 1956 г. след създаването на организацията през 1945 г“, каза той.
Кирил Вълчев отбеляза, че сред авторите в списанието е българката Ирина Бокова – първата жена и първи представител на Югоизточна Европа генерален директор на ЮНЕСКО в периода 2009 г. - 2017 г. Архивите разказват за събития на ЮНЕСКО в България като сесиите на Генералната конференция през 1985 г. и на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство през 2008 г. В броя има и интервю с председателя на настоящата 47-а сесия на Комитета за световно културно наследство проф. Николай Ненов.
Кирил Вълчев обясни, че в списанието са представени десетте обекта в България, вписани в Списъка на ЮНЕСКО – седем културни и три природни, както и осемте български обекта в световните листи на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство. Накрая са представени и още няколко обекта, които заслужават да бъдат включени в списъка.
„Животът ми се стече така, че до 50-годишна възраст успях да посетя всички 193 държави - членове на Организацията на обединените нации (ООН). Във всяка от тях имах един здрав критерий какво задължително трябва да опитам да видя - обектите на ЮНЕСКО. И колкото повече обекти има една страна, толкова по-дълго се опитвах да остана“, каза той.
Вълчев припомни, че в момента сред 168 държави с обекти в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, в която организация участват общо 196 страни, България е на 33 място с 10 обекта, какъвто брой имат още две държави.
„Това е сериозно признание за страна, която е на 105-то място по територия и на 107-мо място по население в света, но има култура и природа, заради които универсалните критерии на ЮНЕСКО я нареждат повече от три пъти по-напред спрямо мястото й според територия и население“, каза генералният директор на БТА.
„А 10 обекта в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО и още почти толкова празници и традиции в нейните листи на нематериалното културно наследство са и още нещо - сериозна причина за чужденците да дойдат и да останат повече време в България след като прочетат в броя на ЛИК на английски и френски език за българските обекти в списъците на ЮНЕСКО“, каза още той.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО бе официално открита днес в централата на ЮНЕСКО в Париж и ще продължи до 17 юли. Министърът на културата Мариан Бачев подари списание ЛИК на помощник генералния директор за културата на ЮНЕСКО Ернесто Отоне, а генералният директор на БТА Кирил Вълчев подари новия брой на списание ЛИК на генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле. Всички делегати също получиха екземпляр от списанието.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина