site.btaСветовен ден на пчелите: Производството на мед в Африка е било с най-висок темп на растеж в световен мащаб през 2023 г.


Днес е Световният ден на пчелите, който тази година той е отбелязан със специално събитие, организирано от Федерална демократична република Етиопия, съобщава Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) на официалната си страница.
Тазгодишната тема на Световния ден на пчелите, "Вдъхновени от природата, те подхранват живота на планетата", подчертава критичната роля, която над 20 000 вида пчели и други опрашители, като пеперуди, птици и прилепи, играят в агрохранителните системи и здравето на екосистемите на нашата планета.
"Днес честваме пчелите и другите опрашители – малки същества, които са от съществено значение за нашите храни, нашето здраве, нашата околна среда и нашата икономика. Опрашителите имат огромна икономическа стойност и са тихи герои. Без тях всяка година бихме губили до осем процента от световното производство на култури, на стойност около 577 милиарда щатски долара", каза генералният директор на ФАО Ку Донгю в своето видеосъобщение на днешното събитие в Джима. По думите му това не са просто числа, а работни места, прехрана, лекарства и храни, от които се нуждаят хората по целия свят.
Близо 90 процента от цъфтящите растения в света зависят от опрашителите, както и 75 процента от най-важните култури в света, които осигуряват плодове, зеленчуци, ядки и семена за консумация от човека.
Генералният директор на ФАО също така подчерта проблемите, пред които са изправени опрашителите, включително загубата на местообитания, неправилната употреба на вредни химикали, въздействието на изменението на климата, инвазивните чужди видове и паразити, и подчерта критичното значение на международното сътрудничество за преодоляване на тези предизвикателства. "Всички ние имаме роля в защитата на опрашителите, например чрез по-добри земеделски практики, ангажиране на общността, подкрепа на пчеларите и чрез разработване на благоприятни политики, които помагат на опрашителите, пчеларите и фермерите", посочи Ку.
Процъфтяващо производство на мед в Африка
В световен мащаб производството на мед е достигнало 1 894 хиляди тона през 2023 г., като Африка е имала най-висок темп на растеж. Континентът сега представлява 12 на сто от световното производство с 223 000 тона годишно. Етиопия е най-голямата страна производителка на мед в Африка и десета в света. Други важни производители на мед в Африка са Алжир, Ангола, Камерун, Централноафриканската република, Египет, Кения, Мароко, Руанда и Обединена република Танзания.
Честването на днешния ден в Етиопия е признание за значението на страната като производител на мед.
"Радваме се да отбележим това събитие, жизненоважна платформа за Етиопия да идентифицира предизвикателствата и да предложи решения за нашия селскостопански сектор", каза земеделският министър на страната Гирма Аменте.
Помощник генералният директор на ФАО и регионален представител за Африка Абебе Хайле-Габриел заяви, че производството на мед в Африка има огромен потенциал. "Африканските медоносни пчели са показали забележителна устойчивост срещу паразити и патогени, които причиняват значителни загуби другаде. Африканският пчелен восък често изглежда е с ниско ниво на замърсяване с пестициди, което дава на африканското пчеларство възможност да се възползва от нишовите пазари за биологични продукти и справедлива търговия", каза той, подчертавайки, че традиционните пчеларски практики служат като основа за разработване на местно адаптирани и устойчиви управленски практики.
История на Световния ден на пчелите
Световният ден на пчелите е учреден през 2017 г. с резолюция на ООН по предложение, направено от правителството на Словения. Във видеообръщение днес министърът на земеделието, горите и храните на Словения Матея Чалушич разсъждава върху значението на тазгодишното честване, което се провежда на континент, където от векове пчеларството е неразделна част от живота, и в страна със "забележителна" пчеларска традиция. Тя отбеляза и уроците, които пчелите могат да ни предложат. "Във време, когато светът е разтърсен от война, изменение на климата и хранителни кризи, пчелите ни учат на ценни уроци. Те работят тихо, но с перфектна координация. Те са малки, но въздействието им е огромно. Тяхната организация е доказателство, че общото благо е по-силно от индивидуалните интереси", посочи Чалушич.
Втори международен форум за устойчиво пчеларство и опрашване
Честването на Световния ден на пчелата се проведе в началото на Втория международен форум за действия за устойчиво пчеларство и опрашване, който е организиран съвместно от Етиопия, Словения и ФАО с подкрепата на Организацията на ООН за индустриално развитие (UNIDO) и Международната федерация на пчеларските асоциации (Apimondia).
Форумът е платформа за обмен на знания, представяне на иновативни инициативи в пчеларството, вдъхновяване на глобални действия за земеделски практики, благоприятстващи опрашителите, и координиране на усилията за опазване и защита на опрашителите по целия свят.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина