site.btaОтпадане на прогресивното данъчно облагане предлага правителството на Република Северна Македония


Нова концепция за данъчна реформа, част от Стратегията за реформа на данъчната система (2021-2025 г.), представиха на пресконференция премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и министърът на финансите Фатмир Бесими.
По думите на Ковачевски целта на новата концепция за данъчна реформа е изграждането на справедлива, ефективна и модерна данъчна система, която позволява стабилни доходи, икономически растеж и по-добри услуги за гражданите.
Отпадане на прогресивното данъчно облагане и въвеждане на единна ставка от 10 процента данък върху доходите на физическите лица, запазване на данък печалба от 10 процента и на ДДС от 18 процента предлагат от правителството в Северна Македония, като предвиждат това да доведе до устойчив и по-висок темп на икономически растеж, както и до прозрачно управление на публичните финанси. В концепцията не се предвиждат нови данъци, нито данъчно облагане на лихвите по депозитите и спестовните сметки.
„Нашата визия оттук нататък е да създадем справедлива, ефективна, модерна данъчна система, която да играе роля за поддържане на здрави макроикономически основи, да подпомага икономическото развитие, да оказва подкрепа на обществено полезни процеси и дори да има коригираща роля. Подходихме към този процес много детайлно, аналитично, с множество емпирични изследвания и изчисления. Подготовката на реформите в данъчната политика също беше извършена в консултации с международни финансови институции. Процесът продължи дълго време, той е задълбочен, приобщаващ и е в интерес на гражданите, икономиката и бъдещото икономическо развитие на страната”, посочи Ковачевски.
По думите му данните показват, че събираемостта на данъците като процент от БВП в Северна Македония е под процента на страните от региона и е далеч под средното за страните от ЕС и развитите страни.
„През 2020 г. делът на данъчните приходи в БВП у нас е 16,1 процента, в Черна гора - 23 процента, в Косово - 22,3 процента, в Сърбия - 20,1 процента и в Албания - 17,3 процента”, посочи Ковачевски, според когото чрез данъчната реформа трябва да бъдат решени два проблема - сивата икономика и създаване на справедлива и ефективна данъчна система.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text