site.btaИзползването на технологии намалява риска от деменция при възрастните хора


Изследване на невролози от Университета "Бейлър" и Медицинския факултет на Тексаския университет в Остин, установи, че цифровите технологии са свързани с намаляване на когнитивния упадък при възрастните хора, съобщи "Медикъл експрес".
Изследването "Мета-анализ на използването на технологии и когнитивното стареене" е предизвикано от продължаващата загриженост за пасивната дейност на цифровите технологии и връзката им с ускоряването на рисковете от деменция.
"Можете да включите новините почти всеки ден и ще видите хора, които говорят за това как технологиите ни вредят", казва д-р Майкъл К. Скълин от университета "Бейлър" . "Хората често използват изразите "изтичане на мозъци" и "гниене на мозъци", а сега се появява и фразата "цифрова деменция". Като изследователи искахме да разберем дали това е вярно".
Според хипотезата за "цифрова деменция" излагането на цифрови технологии през целия живот ще влоши когнитивните способности. Резултатите от изследването оспорват тази хипотеза, като вместо това показват, че ангажираността с цифровите технологии засилва когнитивната устойчивост при възрастните хора.
Специалистите са преглеждали повече от 136 проучвания с данни, които обхващат над 400 000 възрастни, и надлъжни проучвания с данни от средно 6-годишно проследяване. Те са намерили убедителни доказателства, че използването на цифрови технологии е свързано с по-добри когнитивни резултати при стареене, а не с вреди.
Изследването подкрепя хипотезата за "технологичния резерв", като установява, че цифровите технологии могат да насърчават поведение, което запазва познавателните способности. Всъщност то разкрива, че използването на цифрови технологии корелира с 58% по-нисък риск от когнитивни увреждания. Този модел на защита на когнитивните способности се запазва, когато изследователите контролират социално-икономическия статут, образованието, възрастта, пола, изходните когнитивни способности, социалната подкрепа, общото здравословно състояние и ангажираността с умствени дейности, като четене, които биха могли да обяснят резултатите.
За някои тези резултати са изненадващи, тъй като използването на технологии често се свързва с липсата на движение, както физически, така и умствено, казва Скълин. Въпреки това за сегашното поколение възрастни хора, които са се запознали с първите компютри, интернет и смартфони през детството си, използването на технологиите е когнитивно предизвикателство, тъй като те непрекъснато се променят.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина