site.btaСеверозападният иновационен център по мехатроника в Плевен взе решения за подкрепа на икономиката на Северозапада в условията на криза
BOBSTH 11:44:01 07-05-2020
DI1143BO.002
Плевен - Северозапад - иновации
Северозападният иновационен център по мехатроника
в Плевен взе решения за подкрепа на икономиката
на Северозапада в условията на криза
Плевен, 7 май /Малин Решовски, БТА/
Северозападният регионален иновационен център по мехатроника в Плевен взе решения за подкрепа на икономиката на Северозапада в условията на криза. Това съобщиха за БТА от неправителствената организация.
Сдружението, което е с нестопанска цел, бе учредено в НТС - Плевен, като реши основната му цел да бъде изграждането и развитието на съвременна научноизследователска и иновационна инфраструктура. Идеята е да се извършват приложни за практиката изследвания от отворен тип, които да ускоряват икономическото и социално развитие на тази част на Северозапаадна България.
Сдружението взе решение да приеме за свой член Община Плевен. Силно доказателство за подкрепата на местната власт на Плевен на процеса за създаване на работещи партньорства между науката и бизнеса в полза на регионалната икономика, е решението на местния Общиински съвет нр.122 от 16.03.2020 година, са категорични от организацията. С него общинските съветници дариха три сгради общинска собственост за материална база на Иновационния център, в който водещата организация ще бъде Висшето военновъздушно училище /ВВВУ/ "Г.Бенковски". Ректорът на училището - бригаден генерал Юлиан Радойски, изрази благодарността си към кмета на Плевен Георг Спартански за оказаната подкрепа и включването на общината в иновативната идея. Генералът подчерта значението на предоставената безвъзмездно сграда в Плевен, в която ще се разположи втори факултет на висшето авиационно училище, общежитие за студенти и лаборатории на Иновационния център по мехатроника.
В Плевен се поставя началото на нов изследователски
комплекс с осем лаборатории от отворен тип
Регистрираният в Плевен Северозападен регионален иновационен център по мехатроника цели да се превърне в притегателен център за предприятия, които имат висок иновативен потенциал. Сдружението има най-голям обхват на представители на бизнеса, в сравнение с другите регионални иновационни центрове /РИЦ/ в страната, подчерта бриг.ген.Радойски. Общото събрание на иновационния център прие нов член - плевенската фирма "Милкана" ООД.
Проф. Венцислав Иванов - председател на Научния експертен съвет на иновативния център, изтъкна проектните перспективи на бъдещия Изследователски комплекс от осем лаборатории отворен тип: за изпитване на материали, хидравлика и пневматика; за електрически машини; контролно-измервателна апаратура и системи за управление, които откриват възможности за подпомагане на иновационната дейност в предприятията чрез разработване на иновативни продукти, процеси и бизнес модели и широка номенклатура от сертифицирани услуги. Лабораториите за телеметрия и видеонаблюдение очертават възможности за много иновативни проекти и услуги, както за представители на бизнеса, така и с публични институции - общини и държавни институции, е категоричен проф. Иванов. Той посочи важния процес на партньорство на новото Сдружение с водещи научни звена - Института за космически изследвания и технологии на БАН, Института по роботика на БАН и Института за информационни и комуникационни технологии. Тези партньорства имат посока за консолидиране на научноизследователските структури, които да бъдат конкурентоспособен научен потенциал.
В Научния експертен съвет на иновационния център по мехатроника бяха избрани още двама учени - доц.д-р Асен Маринов, заместник ректор на ВВВУ "Г. Бенковски", и доц. д-р Стефан Билидеров, ръководител на катедра "Електротехника, автоматика и информационни технологии" във ВВВУ. Това ще даде възможност за още по-ефективни партньорства за формиране на капацитет за подпомагане и развитие на местната икономика, подчертават от сдружението.
Основен дял в научноизследователската работа
ще има потенциалът на висшето авиоучилище
Общото събрание постави конкретни представителни пълномощия и управленски функционални отговорности на финансовия мениджър на Центъра Николай Савов - представляващ "Електроника и софтуер" ООД в Сдружението, и на професионалния ръководител на Центъра доц.д-р Даньо Лалов. Според екипа това е предпоставка за разгръщане на мащабна дейност за практическо осъществяване на партньорските проекти с представители на бизнеса и регионалните и местни власти.
Директорът на Института за регионални изследвания и стратегии - консултант-партньор на Сдружението - Валентина Тодорова, е убедена, че проектната готовност и високият научен потенциал на екипите на Центъра в Плевен, както и подкрепата на представителите на бизнеса и местните власти, са основание за превръщане в реалност на интеграцията на науката и бизнеса в развитието на Северозападния планов район. Синхронизирането на стратегическите приоритети и осъществяването на проектите в предстоящата дейност на Иновационния център, са предпоставка за по-висок, конкурентоспособен и устойчив икономически растеж на Плевен, като най-голям град в района, но и на целия планов район в тази част на Северна България, отбелязва Тодорова.
/АМ/
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина