site.btaКирил Вълчев: Надявам се да имаме новини за българите в Чехия всеки ден


Две послания отправи генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев по време на посещението си в Българското средно училище "Д-р Петър Берон" в Прага. Визитата му там е по повод отбелязването на 75 години от създаването на учебното заведение.
Първото - БТА тази година става на 125 години, a вече повече от година е с абсолютно свободен достъп.
„Ние имаме средно по 500-600 новини на ден, без да броим снимките. Много ще се радвам да започнете да използвате БТА като абсолютно достоверен източник на информация и да използвате възможността да предадете това на вашите ученици“, обърна се генералният директор към присъстващите в Българското средно училище "Д-р Петър Берон" в Прага.
Второто му послание бе, че от около 2 години Българската телеграфна агенция е взела решение да надгради провеждането на Световните срещи на българските медии. „Не е достатъчно само веднъж в годината за 3 дни да се събираме и започнахме да поддържаме специална секция в интернет страницата на БТА – „БГ Свят“, заяви Кирил Вълчев.
Той изрази и желание за повече новини от българите в Чехия.
„Истината е, че училището тук ни помага много – ние получаваме непрекъснато информация от вас какво правите. Много бих се радвал още повече да ни изпращате такива новини, така че с помощта на нашите редактори и ръководителя на дирекцията „БГ Свят“ Юлия Христова, да имаме новини за българите в Чехия всеки ден“, коментира Вълчев.
Той посочи още, че заедно с Наталия Михалевска - директора на Дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН, водят разговори вече месеци за това как изпращането на новини от училищата зад граница към БТА може да бъде институционализирано.
По думите му информация за дейността на българските учебните заведения в чужбина към агенцията трябва да се подава поне веднъж месечно и това трябва да бъде сред условията за получаване на финансиране.
„Силно вярвам, че ще помагате, така че да имаме редовно информация, а тази информация ние превеждаме – най-важното и интересното – и на английски език“, каза още генералният директор на БТА.
Имаме двустранни договори с много чуждестранни агенции, сега се водят разговори и с чешката информационна агенция, обяви още той.
Връзките на България с Чехия датират още от 9-и век с мисията на светите братя Кирил Методий.
Българската общност в Чехия има признат статут на малцинство със закон през 2001 г. Към 2022 г. по официални данни българските граждани, трайно пребиваващи на чешка територия, са около 17 000 души. В Чехия има създадени 17 български дружества, както и неделни училища.
Първата организация на българите в Чехия е учредена през 1880 г. под името дружество „Българска седянка”. Неин правоприемник е създадената през 1948 г. Българската културно-просветна организация, която днес носи името Асоциация на българските сдружения в Република Чехия. Асоциацията е официално призната с решение от 16 март 2016 г. Обединява българските културно-просветни клубове в Прага, Бърно, Острава, Оломоуц, Пилзен, Мост, Усти над Лабем, Кладно и Млада Болеслав.
Дванадесета световна среща на българските медии в Чехия
От 17 до 21 май 2016 г. в Прага Българската телеграфна агенция организира 12-ата световна среща на българските медии в Чехия на тема: "Медиите и гражданските каузи". Участват представители на български вестници, списания, новинарски и информационни сайтове, радиа и телевизии от 20 държави, както и журналисти от националните медии. В рамките на срещата е представена документалната експозиция "Българските чехи" - съвместен проект на БТА и Държавна агенция "Архиви". Изложбата съдържа 27 табла, всяко от които показва - чрез снимки и документи - портрети на някои от най-известните "български чехи", сред които историкът Константин Иречек, основателят на първото Рисувателно училище - бъдещата Художествена академия - Иван Мърквичка, композиторът Иван Цибулка, пивоварят Франц Милде, археолозите братя Шкорпил в България и други, оказали изключително съдействие във възстановяването и укрепването на България след Освобождението от османско иго през 1878 г.
/ЙК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text