site.btaГНА: Гана подписа меморандум за разбирателство с "Трейдмарк Африка" относно коридора Абиджан-Лагос


Гана подписа меморандум за разбирателство с "Трейдмарк Африка" за развитие на търговската инфраструктура по коридора Абиджан-Лагос с цел стимулиране на вътрешната търговия между африканските страни, предаде ганайската новинарска агенция ГНА за БТА.
Подписването на споразумението за коридора, свързващ Кот д'Ивоар, Гана, Того, Бенин и Нигерия, по който се осъществява над 75 % от търговията в Западна Африка, стана в рамките на приключилата среща на върха за просперитета на Африка.
Срещата се състоя в Педуасе в Източна Гана и съвпадна с преименуването на компанията от "Трейдмарк Източна Африка" на "Трейдмарк Африка", както и с разширяването на нейните бизнес операции в Западна Африка.
Срещата демонстрира също така ангажимента и решимостта на участниците да подобрят инфраструктурата и средата, свързани с търговията, за да се засили работата в коридора Абиджан-Лагос в подкрепа на вътрешната търговия между африканските страни, както е предвидено в споразумението за Африканската континентална зона за свободна търговия.
Заместник-министърът на търговията и промишлеността г-н Херберт Крапа подписа за Гана, а г-н Ерастус Муенча, председател на управителния съвет на "Трейдмарк Африка", подписа за своята компания. Свидетели на подписването бяха служебният министър на търговията г-н Самуел Джинапор и г-н Уамкеле Мене, генерален секретар на Африканската континентална зона за свободна търговия.
Развитието на търговската инфраструктура се очаква да намали времето и разходите за трансгранична търговия, да подобри експортната конкурентоспособност на африканските предприятия и интеграцията на африканския пазар на стойност 3,4 трилиона долара в рамките на Африканската континентална зона за свободна търговия.
Г-н Джинапор заяви, че инициативата на "Трейдмарк Африка" ще подкрепи действията, предприети от африканските правителства за улесняване на търговията и митническата обработка на стоки и пропускане на хора през различни пристанища и сухопътни граници.
Г-н Джинапор, който е министър на земите и природните ресурси, отбеляза, че облекчаването на тежестта на трансграничната търговия по сухопътните граници, особено за микро и малките предприятия, продължава да бъде основно предизвикателство на африканския континент.
Г-н Муенча, бивш заместник-председател на Комисията на Африканския съюз, заяви, че компанията ще се съсредоточи към улесняване развитието на цифровите и зелените търговски коридори, за да превърне Африка в предпочитан партньор за световните получатели на услуги.
От своя страна г-н Мене заяви: "Ще възприемем подхода "коридор към коридор" в реформирането на транзитните процеси и ще подобрим колективната конкурентоспособност на всички търговски коридори на континента."
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с ганайската агенция ГНА.)
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text