site.btaУспешно начало на сезона в Националната баскетболна лига за ЦСКА и Рилски спортист

снимка: Национална баскетболна лига

ЦСКА се наложи над състава на Ямбол с 80:62 (19:19, 18:16, 25:10, 18:17) като домакин в София в мач от първия кръг от Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ).

„Червените“ поведоха с 8 точки при 17:9, фиксирани с тройка на Иван Спиров след малко повече от 7 минути игра, но тимът на Ямбол навакса изоставането си и изравни за 19:19 в края на първата четвърт. Гостите взеха аванс от 29:25 в средата на втората част, а със серия от 10 безответни точки ЦСКА обърна до 35:29 две минути преди почивка, която дойде резултат 37:35.

Домакините изиграха по-силна трета част, в която успяха да натрупат аванс от 17 точки до 62:45 преди заключителния период. С добри изяви в последните минути се отличиха Венцислав Петков и Георги Боянов. До края най-голямата разлика достигна 24 точки, а баскетболистите на ЦСКА контролираха двубоя.

Маркъс Хамънд бе най-резултатен за „червените“ със 17 точки, 2 борби и 5 асистенции, а Кейлъб Уесън допринесе с 16 точки, 11 борби и 4 асистенции. Още трима играчи на ЦСКА отбелязаха по 13 точки - Венцислав Петков, Георги Боянов и новото попълнение Александър Радукич, който добави 6 борби и 3 асистенции. За ЦСКА мача пропуснаха възстановяващите се от контузии Васил Бачев и Брандън Йънг.

Геди Йозапайтис завърши с 18 точки и 2 борби за гостите, а Тейлър Къри добави 16 точки и 8 борби.

В друга среща от първия кръг Рилски спортист победи новака Миньор 2015 с 95:49 (23:13, 26:12, 21:8, 25:16) като домакин в „Арена Самоков“. Официален дебют начело на самоковци направи новият сръбски старши треньор на тима Младен Манойлович.

След равностойни първи минути Рилски спортист пое инициативата и поведе с 23:13 след началната четвърт, а до почивката увеличи аванса си до 49:25. Домакините продължиха да доминират и през второто полувреме, като след третата част дръпнаха със 70:33 срещу по-неопитния си противник. Самоковци спечелиха борбата под кошовете (38-22), а в края бе отбелязана и разлика от 46 точки.

Най-резултатен за Рилски спортист бе Джоузеф Лоусън с 18 точки и 6 борби, а 19-годишният Христо Бъчков добави 16 точки и 4 борби. Александър Янев завърши с 13 точки, 5 борби и 3 асистенции. В срещата не се включи Чавдар Костов, който се възстановява от травма.

За отбора от Перник се отличи Лъчезар Тошков с 11 точки, а 9 отбеляза Данило Аранатинович.

В следващия кръг на 14 октомври ЦСКА ще гостува на Академик Пловдив, а отборът на Ямбол ще посрещне Черно море Тича. Миньор 2015 ще бъде гост на Спартак Плевен на 15 октомври, а ден по-късно Рилски спортист ще гостува на Черноморец.

Срещи от първия кръг в Sesame Национална баскетболна лига за мъже (НБЛ):
ЦСКА – Ямбол - 80:62 (19:19, 18:16, 25:10, 18:17) Рилски спортист – Миньор 2015 - 95:49 (23:13, 26:12, 21:8, 25:16) Балкан – Шумен - 88:83 (18:16, 22:23, 27:26, 21:18)
в неделя: Спартак Плевен – Академик Пловдив Черно море Тича – Левски
в понеделник: Берое - Черноморец

Към 13:14 на 17.06.2024 Новините от днес