site.btaПразнична архиерейска света литургия бе отслужена за храмовия празник на „Св. вмчца Марина" в Пловдив


Митрополитският храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив отбелязва днес своя храмов празник. По този повод бе отслужена празничната архиерейска света литургия, възглавена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с Пловдивския митрополит Николай.
Специално за празника в храма бе изложена за поклонение частица от мощите на св. Марина. Още от ранната сутрин десетки поклонници изпълниха храма, дошли да почетат и се поклонят пред светинята.
„Сред неизброимия сонм от мъченици, от всички времена на християнството, с особена ярка светлина блести образът и името на Христовата невеста, и велика Божия угодница, Света Марина. На девицата, която в далечното трето столетие, в разгара на едно от най-тежките гонения против църквата, презрява суетата и славата на този свят, за да наследи онези блага, за които още в първото столетие богоозареният свети Апостол Павел е написал, че „око не е виждало, ухо не е чувало и човеку на ум не е идвало това, що Бог е приготвил за ония, които го обичат“, каза Сливенският митрополит Арсений, който възглавяваше празничната архиерейска света литургия. Той разказа за подвига на христовата мъченица, който се е превърнал в пример и вдъхновение за мнозина.
Той отбеляза, че всичко, което е било актуално във времето на света Марина, не губи своята сила, значение и актуалност днес. Въпреки външните промени, обстоятелствата на живота остават същите. И днес от нас се изисква мъжество, търпение, воля, но най-вече – доверие в Господа и приемане на Него в сърцето, за да устоим на съблазните и изкушенията в живота.
„Както по времето на света Марина се изисквало търпение, воля и сила да понесе физическите мъчения за Господа, така и днес от хората се изисква вяра в Христа и вярност на Господа. И изискването на днешния ден не е по-малко отколкото в древността“, каза още той. В словото си към миряните митрополит Арсений засегна още темите за консуматорството, въвеждането на предмет по религия в училищата и възпитанието на децата.
„Този празник не е само празник на църквата Света Марина, а поради това, че тя е митрополитска катедрала, се явява празник на цялата Пловдивска епархия“, каза Пловдивският митрополит Николай и благодари на митрополит Арсений за възглавената празнична литургия. От своя страна той изказа благодарност за оказаната чест и поднесе като подарък икона на свети Николай Чудотворец.
Митрополит Николай подчерта колко е важно в този разделен свят, пълен с противоречия, войни, убийства, болести и бедствия, да си припомняме Христовите слова, отправени към учениците му – колко е важно да има любов между тях. Той изрази благодарност и към гостите от гръцката православна църква – митрополита на Тесалия и Фанариоферсала Тимотей и митрополита на Лариса и Тирнаво Йероним.
„Различни са етносите, различен е езикът, българският е едно, гръцкият е друго, но аз бих искал да ви припомня, че земната църква е устроена по подобие на небесната. А в небесната църква няма значение кой от коя държава и кой на какъв език говори. Там няма граници, няма етнически различия. В обятията на Христовата любов има място за всички“, каза още митрополит Николай.
Той награди с най-високото отличие на Пловдивската митрополия „Св. апостол Ерм“ председателя на Настоятелството на Фондациите на българските православни църкви в Истанбул и Одрин – Димитри Йотеф, за заслугите му в делото на Българската православна църква.
Митрополит Николай поздрави и Драговитийския епископ Василий – игумен на Троянския манастир, наскоро хиротонисан за епископ, както и отец Илиян, който днес празнува своя рожден ден.
В заключение, Пловдивският митрополит изказа благодарност към всички присъстващи, че са откликнали на поканата да участват в празника на св. вмчца Марина, за да бъдат едно в Христа и да свидетелстват заедно вярата пред Божия народ.
Празничната архиерейска света литургия бе възглавена от Сливенския митрополит Арсений, в съслужение с Пловдивския митрополит Николай, митрополита на Тесалия и Фанариоферсала Тимотей, митрополита на Лариса и Тирнаво Йероним, Доростолския митрополит Яков, преосвещените епископи Белоградчишки Поликарп и Смолянски Висарион – викарии на митрополита, архимандрит Харалампий – духовен председател на българските храмове в Истанбул, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник и председател на храма, архимандрит Евтимий, архимандрит Петър Еремеев – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Дамян – ефимерий на ПДС „Св. св. Кирил и Методий“, архимандрит Евтимий, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев, протойерей Никола Янев – членове на Епархийския съвет, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, архиерейските наместници на Пловдивска епархия, свещеници от Гръцката православна църква, дякони, водени от митрополитския протодякон Илиян Александров.
На богослужението в празнично украсения храм „Св. вмчца Марина“ присъстваха като гости президентът Георги Първанов (2002-2012), зам.-кметовете Пламен Панов и Иван Стоянов, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, председателят на фондация „Творци на надежда“ Микеле Санторели, военният представител на България в НАТО и ЕС ген.-лейт. Явор Матеев, командирът на СКСО бриг. ген. Божидар Бойков, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и общественици.
Честванията на празника на митрополитския храм в Пловдив започнаха още в навечерието му с литийно шествие с частица от светите мощи на св. Марина и копие на Чудотворната икона на св. Богородица Божигробска, което се отправи от катедралния храм „Успение Богородично” към митрополитския храм по главната улица на Пловдив.
„Света Марина“ е пловдивската църква с най-голям брой камбани – осем, които са дело на прочутия леярски род Велеганови. В храма се съхраняват множество свети мощи и чудотворни икони: на св. Марина, на св. Лука, архиепископ Кримски и Симферополски Чудотворец, на св. праведни Йоаким и Анна, на св.вмчк.Евстратий, свещеномъч. Фоки, св. ап. Тома, св. безсреб. Козма и Дамян, свещеномъч. Харалампий, преподобномъч. Акакий Нови Атонски, св. Теодор Стратилат, св. Григорий Богослов, преп. Петър Атонски, преподобномъч. Игнатий Нови Атонски, преподобномъч. Евтимий Нови Атонски. Храмовият празник се чества на 17 юли, когато според православния календар се почита паметта на светата великомъченица Марина. В навечерието на празника – на 16 юли по традиция се извършва литийно шествие с частица от мощите на св. вмчца Марина и копието на чудотворната икона „Света Богородица на отците от Божи гроб“. Всяка година Пловдивският митрополит Николай отслужва празнична вечерня с петохлебие, а на следващия ден – архиерейската света литургия, на която стотици вярващи от епархията и цялата страна се събират, за да се поклонят пред благодатните светини, уповавайки се на милостта на Всеподателя Бога по молитвите на светата великомъченица.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина