site.btaВицепрезидентът: Созопол е успешният модел как се съхранява и развива културно-историческото наследство


Илияна Йотова участва в конференцията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“
Созопол е най-успешният модел как се съхранява и развива културно-историческото наследство, което не е само минало, а и съвремие и бъдеще. Но е необходима и по-голяма подкрепа с конкретни ангажименти на националните институции. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на конференцията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“, организирана от община Созопол и медия Стандарт. Събитието е част кампанията „Чудесата на България“, която е под патронажа на вицепрезидента и отбелязва 15 години от създаването си.
„Културно-историческото наследство е историята на нашата идентичност. А идентичността на Созопол се пише от неолита до сега. Тази идентичност ни помага да разберем кои сме и да се ориентираме в големия свят. Част е от големия пъзел на световното културно-историческо богатство, дълбок печат върху което е сложил Созопол“, посочи Илияна Йотова.
Тя заяви, че културно-историческото наследство не е само съвкупност от археологически артефакти. „То е и нематериално – например местен говор, местна кухня. Заедно с изкуството, с различните културни събития всичко тук се вплита в неповторима атмосфера, която кметът Тихомир Янакиев и ръководството на общината осъзнаха, че трябва да бъде видима за туристите целогодишно“, подчерта вицепрезидентът, като добави, че славата на Созопол се носи из цял свят.
Относно островите „Св. Кирик и Юлита“ и „Св. Иван“ Йотова посочи, че освен ясния ангажимент на общината са необходими и конкретни действия от страна на държавните институции. Вицепрезидентът е част от инициативния комитет и от години подкрепя идеята за опазването и развитието на острова, за превръщането му в културен, научен и туристически център. Необходимо е и облагородяването на остров „Св. Иван“, където в манастира „Св. Йоан Предтеча“ екипът на проф. Казимир Попконстантинов откри преди 15 години мощите на Йоан Кръстител.
„Тази година отбелязваме 1170 от първата графична система на славяните глаголицата и 1160 от покръстването на българския народ. Тези две събития са основата, върху която са родени българският народ и българската държава, които станаха създатели на нова християнска цивилизация – славянската“, подчерта Илияна Йотова.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина